Elma Sirkesi Maskesi,  Cilt Lekeleri İçin Elma Sirkesi

Elma Sirkesi Maskesi, Cilt Lekeleri İçin Elma Sirkesi

Elma sirkesi herhangi bir meyvenin, kendisinin 2 kat oranında su ile ağzı kapalı bir kapta doğal yollarla bir bakteri tarafından bozunup, fermente haline gelmesi ile oluşur. Sağlıktan, temizliğe ve cilt bakımına kadar uzanan geniş aynı zamanda yararlı olan bir yelpazesi vardır. Nasıl üzüm fıçılarda aylarca durup şarap haline geliyorsa, üzümün sirke olma yolundaki adımı ise bir sonrakidir. Çok çeşitli sirke elde etme yöntemleri vardır. Marketlerde satılanların, evde veya doğal olarak üretilmiş olanlara kıyasla etkileri azdır. Çünkü kısa sürede ve büyük ölçekte ürün piyasaya sürmek için çeşitli işlemlerden geçirilir. İyi bir sirke yaklaşık 6 ayda oluşur. Cilt bakımı yaparken de bu tip sirkeler kullanılmalıdır. İçindeki etkili vitamin, mineral ve asit çeşitliliği çok daha fazladır.

Lekeler İçin Elma Sirkesi Kullanımı

 • Doğal olarak elde edilen sirkeler, birçok mineral ve vitamini bünyesinde barındırır. Cildimize göre çok asidiktir. Bunun için tüm tariflerde anlatıldığı üzere sirke mutlaka kullanmadan öncede uygun oranda sulandırılmalıdır. Ayrıca bunların içinde C vitamini ve madensel tuzlar bulunduğundan cilde yararı sayısız olsa da zararı da dokunabilir.
 • Sirke uyguladıktan sonra cilt mutlaka nemlendirilmelidir. İçeriğindeki asetik asit ciltteki tüm yağı giderdiğinden, cildi kurutur. Yağlı cilt tiplerinde bile, sirke kullanıma başladıktan sonra cilt dengeyi sağlayıncaya kadar mutlaka nemlendirici kullanılmalıdır.
 • Sirke kullanmaya başlamadan önce kendi kendinize yapacağınız alerji testi, sirkeyi kullanıp kullanmayacağınız hakkında size bilgi verir. Bunun için çenenizin üzerine veya el bileğinizin iç tarafına bir miktar kullanacağınız seyreltilmiş sirke ile birkaç damla deneme yapmanız yeterlidir. Bekledikten sonra kaşıntı ve kızarıklık oluyor ise sirke kullanmamanız gerektiğinin belirtisidir.
 • Sirkeyi ilk kullanmaya başladığınızda, cildinizden temizlemeyi unutmayın. Eğer belirli saat aralığı verilerek yapılan bir kür ise mutlaka süreye uyun. Tonik olarak kullanmaya başladıysanız yine cildiniz alışıncaya kadar 5-10 dakika ciltte tuttuktan sonra durulayın. Biraz zaman geçip, cilt sirkeye alışıp, gerekli dengeyi kurunca, durulamaya gerek kalmaz.
 • Verilen karışım ölçüleri zamanla cilt alıştıkça, yetersiz kalabilir. Bunun için çok az az kürlerde bulunan sirke miktarı arttırılabilir. Arttırdıktan sonra en az 1 ay yeni haliyle kullanılmalıdır.
 • Sirkeyle hazırladığınız saklanabilen karışımları, kullanmadan önce mutlaka çalkalayın. Çünkü sirke diğer maddelerden kolaylıkla ayrışabilir. Çalkalamadan kullanıldığında cildinize ya doğrudan sirke ya da kalan karışım kısmını sürmüş olursunuz.
 • Özellikle yaz aylarında cildinize sirke sürüp, durulamadan güneşe çıkmayın. Unutmayın ki sirke asidik bir yapıya sahiptir. Ciltte onarılamaz tahribatlar ve lekeler bırakabilir. Yaz aylarında gece kullanıp, sabah yıkamak en iyi yöntemdir.
 • Kokuya karşı duyarlıysanız sirke kullanmanız pek önerilmez. Her ne kadar bir süre sonra uçup, kendisinden ve kokusundan eser kalmasa da, yine de ilk sürüldüğünde keskin bir kokusu vardır.
 • Sirke birçok meyveden veya çeşitli yiyeceklerden yapılabilir. Cilt için en uygun olanı elmadan yapılanıdır. Çünkü cilde en yakın yapı taşlarını bünyesinde barındırır. Pirinç sirkesi ise cilt için daha çok leke tedavilerinde kullanılmalıdır.
 • Elma sirkesi içerindeki asetik asit yağ tutumunu engellerken, malik asitin ise iltihap önleyici özelliği vardır.

Elma Sirkesi Maskesi Nasıl Yapılır

Cildin Ph dengesinin bozulması, ciltte pek çok problemin görülmesinin önünü açar. Cildin doğal PH ı asidiktir. Sirkenin de doğal yapısı asidik olduğu için cilde uygulanınca kısa sürede etkisini gösterir. Sağlıklı ve güzel görünen bir cilt için her gün düzenli olarak günlük kirden ve makyaj kalıntılarından arındırmak gerekir. Temizledikten sonra ise, açık ve temiz hale gelen gözeneklerin kapanması herhangi bir bakterinin içeri girmemesi ve cildin sıkılaşması için tonik kullanılır. Sirke ile yapılan tonik ise cildi birçok yönden tedavi eder ayrıca olması gereken PH dengesini sağlar. Bunun için kapalı bir kap içerisine hazırlayacağınız karışıma; 2 su bardağı sirke ile 1 su bardağı su konulur. Her gece cildinizi temizledikten sonra cilde pamukla uygulanır. Durulama gerektirmez. Cilt yapınız hassas ise bu ölçü 3 su bardağı sirkeye, 1 su bardağı su ile yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu tonik aynı ölçülerde maden suyu ile de yapılabilinir.

Sirke antiseptiktir: Ciltte bakteri üremesini engeller. Sirke birçok bakteri ve virüsü öldürücü etkisi vardır. Antiseptik etkisini göstermesi için; 1 kahve fincanı sirkeyle eşit miktarda içme suyu veya çeşme suyunu kaynatıp soğuttuktan sonra birbiri ile karıştırın. Makyaj pamuğu yardımıyla cildinize sürün. 10 dakika ciltte beklettikten sonra, su ile durulayın.

Elma Sirkesi Cilt Lekeleri İçin Kullanımı

Yaşlandıkça ciltte oluşan kahverengi lekeleri giderir: Kahverengi lekeler cildin pigment dağılımının bozulduğunun göstergesidir. Yaş ilerledikçe insan derisi incelir. Melanin üretimi arttığından, güneş olmasa bile gelen ışık bile kahverengi lekelerin çoğalmasının nedenidir. Ayrıca kahverengi lekeler birçok hastalığın habercisi olabilir. Eğer tüm kontrollere rağmen bir hastalığınız yok ise sirke kullanarak lekeleri yok edebilirsiniz. Deriyi tekrar eski haline getirmek mümkün olmasa da, görünüm olarak genç yaşlardaki lekesiz dümdüz bir cilde sahip olmak için; 1 adet soğanı rendesi ve sirke bu sorunu giderilmesine yardımcı olacaktır. Soğan rendelendikten sonra suyunu salınca aynı miktarda sirke ile karıştırın. Lekelerin üzerine uygulayarak yarım saat bekleyin. Lekelerin rengi açılıncaya kadar hergün uygulama işleme devam edin. Soğan suyu ve sirke karışımının günlük taze olarak hazırlanması, etkisini kaybetmemesi açından önemlidir.

Yaşlılık lekelerine iyi gelen diğer bir kür ise; lekeli alanın büyüklüğüne göre eşit miktarda su ve sirke karıştırılarak yapılır. Cildi beslemesi için içine birkaç damla bal karıştırılır. Bölgeye sürüldükten sonra yarım saat bekletilir. Daha sonra durulanır.

Ciltte gerek güneşten kaynaklı gerekse başka nedenlerden dolayı oluşan lekelenmeler için ise; 2 çorba kaşığı portakal suyu ile yarım çorba kaşığı karıştırılır. Lekelerin üzerine sürülerek yarım saat bekletilir. Daha sonra durulanır. Bu kürü kış aylarında ve gece yatmadan önce yapmanız önerilir. Çünkü cilde sürülen C vitamini ve sirke birleşip, güneş ışığı ile temas ettiğinde lekelenmeyi arttırır. Yüzden durulamış olmak cildin bu C vitaminini emmediği anlamına gelmez. İçerden çalışmaya devam eder. Ayrıca C vitaminin uçucu olduğu bilindiğinden soğan küründeki gibi her gün taze olarak hazırlanmalıdır.

Güneş yanıkları genelde yaz başlarında yani güneş ışınlarının dik açıyla geldiği zamanda, cildin uzun süre güneşe maruz kalmasından dolayı kaynaklanır. Acı vermesinin yanında, yanan bölgeden alev gibi bir sıcaklık çıktığı hissedilir. Bu acıyı hafifletmek ve derinin rengini normal hale getirmek için; aynı ölçüde soğuk su ile sirke karıştırılır. Temiz bir bez ya da havlu kâğıt sirkeli soğuk suya batırılarak yanık yerin üzerine konulur. 5 dakika bekletip, bölgenin rahatladığını hissettiğinizde, nemlendirici bir krem ya da bir miktar Hindistan cevizi yağı ile cildin kuruyup , gerilmemesini sağlayın. Aloe vera jeli de yanıklar üzerine elma sirkesi uygulamasından sonra kullanılabilinir.

İlk mayoyu giyip, biraz rengim koyulaşsın denilip, daha ilk günden koruma kremsiz saatlerce güneşe karşı yatmanın bedeli ise tüm vücutta oluşan güneş yanıklarıdır. Bez ile yanıkların üzerine kompres yapmak zor gelebilir. Bunun yerine küvete doldurduğunuz ılık suya 1 su bardağı sirkeyi karıştırın. Yarım saat bu suda dinlenip, yanıklarınızın acısını geçtiğini hissettiğimizde kurulanıp, yine cildinizi nemlendirin.

Selüloitlerin gidermek için sirkeyle yapılan kür sayesinde, birkaç ay içinde cildinizin rahatsız edici, portakal kabuğu görünümünü yok edebilirsiz Piyasada satılan herhangi bir masaj yağından 2 çorba kaşığı kullanırsanız 6 çorba kaşığı sirke ile karıştırmalısınız. Dairesel hareketler yaparak kan akışını hızlanmasını sağlayarak, cildin kolaylıkla karışımını emmesini sağlayın. Banyo sonrası gözenekler açıkken yaparsanız çok fazla masaj yapmadan, cildinizin karışımı emdiğini göreceksiniz.. Sabah ve akşam günde 2 kez yapılması tavsiye edilir. Sirkeye hassasiyetiniz yok ise cildinizde kalabileceği gibi, 1 saat bekletip, durulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bacaklarınıza veya bel bölgenize uyguladığınızda, daha etkili bir sonuç almak için, karışımı sürdükten sonra, streç film ile sarıp en az yarım saat bekletebilirsiniz.. Ayrıca üzerine giyeceğiniz tayt veya saracağınız sıcak bir havlu sayesinde cilde nüfuz etmesini sağlayın. Bekleme süresi bittikten sonra durulayın. Sıcak tutularak yapılan işlem haftada 3 kez tekrarlanmalıdır.

Her gün kullanılabilecek ve etkisini kısa sürede görebileceğiniz, gözenek sıkılaştırıcı, cilt aydınlatıcı, sivilce giderici, cildin PH’ını ayarlayan dolaysıyla yağ dengesini kuran aynı zamanda siyah nokta oluşumunun önüne geçen sihirli tarif ise; yarım fincan elma sirkesine, 3 fincan maden suyu eklenerek yapılır. İçine havanda ezilerek toz haline getirilen aspirin karıştırılır. Karışımın köpürmesi bittikten sonra bir pamuk yardımıyla, önceden temizlenmiş cilde sürülür. 15 dakika bekledikten sonra cilt ılık su ile durulanır. Üzerine nemlendirici uygulanır. Artan karışımı kapalı bir kapta buzdolabında 1 ay saklayabilirsiniz.

Cildi canlandırmak ve güzelleştirmek için; 3 çorba kaşığı ılık halde su ile hazırlanmış yulaf ezmesi, 1 çorba kaşığı elma sirkesi ve 1 çorba kaşığı zeytinyağı eklenerek karıştırılır. Sirke toksinleri ciltten arındırır, kuvvetlendirir ve canlandırır. Püre kıvamındaki karışımı fırça yardımıyla cilde sürüp 20 dakika beklettikten sonra soğuk su ile durulayın.

Sirke ile siyah noktalarınızdan kurtulmak için; yarım ölçü su ve yarım ölçü sirkeyi kaynatın. Buharı çıkınca tencerenin altını kapatın. Gözleriniz kapalı, buhar kaçışını önlemek için başınıza örteceğiniz bir tülbent veya havlu yardımıyla tencere eğilerek fakat çok fazla yaklaşmadan, yüzünüzü bu buhara 15 dakika tutun. Gözenekler iyice açıldığında, 1 çorba kaşığı sirke ile 1 çorba kaşığı suyu karıştırıp, yüzünüzü bir pamuk yardımıyla silin. Maksimum 10 dakika sonra cildinizi soğuk su ile durulayarak gözeneklerin kapanmasını sağlayın. Sürekli bu işlemi haftada 1 kez uyguladığınızda, siyah noktaları sıkmadan veya başka bir işlem uygulamadan kaybolduklarını göreceksiniz.

Sirke ile peeling yapmak istiyorsanız 1 çorba kaşığı sirkeye sadece 1 çay kaşığı su ekleyerek karıştırın. Temiz cildinize, bir pamuk yardımıyla cildinize sürüp 10 dakika beklettikten sonra yüzünüzü dairesel hareketlerle yıkayın. Elinize ölü derilerin geldiğini göreceksiniz. Cilde kimyasal peelingin yaptığı aynı etkiyi gösterdiğinden dolayı ayda en fazla 1 kez uygulanmalıdır. İşlemi yaptığınızda yüzde karıncalanma hissi olması çok normaldir. Yanma hissederseniz yüzünüzü hemen yıkayın. Aynı işlem vücuda da uygulanabilir.

Yumuşak aynı zamanda gergin bir cilde sahip olmak istiyorsanız; 30 gr kuru baklayı, 1litre suda kaynatın. Kaynama gerçekleştikten sonra içine 2 litre sirkeyi ilave edin. Bu şekilde en fazla 10 dakika daha kaynatın. Karışım ılınınca, çıkan suyu süzüp, kapaklı bir saklama kabına boşaltın. Her gün akşamları cildinize sürüp 10 dakika beklettikten sonra durulayın.

Cilt sıkılaştırıcı ve yüz ovalini gerginleştirici sirkeli maske ise; dörder çorba kaşığı sirke, su ve süttozundan oluşur. Bu kürün ilk aşamasında sirke ve suyu karıştırıp, bir pamuk yardımıyla temizlenmiş cildinize uygulan. 2 saat olan, bekleme süresi tamamlandıktan sonra, süttozu ile bir miktar su karıştırılarak krema kıvamı alması sağlayın. Temiz bir fırça yardımıyla cilde sürülüp 15 dakika bekletildikten sonra ılık su ile durulayın.

Kuru cilt ve çatlaklar; Kuru ve soğuk hava cildi kurutur ve çatlamasına neden olur. Bazen pul pul dökülmeler görülür. Bu durumda hazırlayabileceğiniz 1 çay kaşığı sirkeye, yarım çay kaşığı zeytinyağı ekleyerek karıştırın. Yüzünüze sürüp, emilmesini bekleyin. Soğuk havalarda düzenli olarak cildinizde çatlak olmasa da önlem için her gün uygulanabilir. Aynı karışım çatlak topuklar yumuşatmak için kullanılabilinir. Gece yatmadan önce topuklara sürüp, pamuklu bir çorap giyilip yatılır. Ayağa sürüldüğünde sabah kalkıldığında ayaklar durulanmalıdır.

İnce yüz kırışıklarından kurtulmak yine sirkeyle mümkündür. Bunun için 3 çorba kaşığı süzme yoğurdun içine 1 çorba kaşığı elma sirkesi ve 1 çorba kaşığı un karıştırın. Kıvamlı bir hal alınca yüzünüze sürün 10 dakika beklettikten sonra önce ılık sonra soğuk su ile cildinizi yıkayın.

Et benleri zararsız olmakla birlikte görüntüsünden dolayı kişiyi rahatsız edebilmektedir.. Et benlerinden kurtulmak için pamuğa emdirdiğiniz sirkeyi et beninin üzerine direkt olarak bastırarak 15 dakika boyunca uygulayın. Günde 3 kere bu işlemi tekrarlayın. 1 hafta sonun et beni kendiliğinden düştüğünü veya et beninin zayıflayıp kopacak duruma geldiğini göreceksiniz. Bu durumda birkaç gün daha uygulamaya devam edilmesi önerilir.

Elma Sirkesi Cilt Temizliği

Ciltte hücre yenilemesi: Sirke dışarıdan sürülerek cilde büyük yarar sağladığı gibi bir miktar içerek de etkisini arttırabilirsiniz. Bunun için hazırlayacağınız çay için 1 fincan kaynamış suya, 1 tatlı kaşığı yeşil çay, 1 çay kaşığı rezene ve 1 tatlı kaşığı elma sirkesini koyarak 15 dakika boyunca demlendirin. Süzdükten sonra içine 1 tatlı kaşığı bal ilave ederek, özellikle cildin gece kendini yenilediği saatler olarak düşünülürse, yatmadan önce içmek çok daha faydalıdır.

Sirke antiseptik özelliğinden dolayı sivrisinek veya böcek sokmalarında cilde bulaşan zararlı mikropları öldürür. Kaşıntıyı, kızarıklığı ve şişkinliği alır.

Elma Sirkesi ile cilt beyazlatma: Cilt renk tonunu açan cilde beyazlatan elma sirkesinin bu etkisinden yararlanmak için 2 yemek kaşığı elma sirkesini ve 2 yemek kaşığı suyu bir cam kase içerisinde karıştırın. Bir pamuğa bu karışımı batırın ve cildinizi pamukla iyice silip 20 dakika kadar bekleyin. işlemi sonlandırmak için ılık su ile durulamanız yeterlidir. Günde 1 defa olmak üzere 1 ay boyunca uyguladığınızda elma sirkesi cilt beyazlatma ve cilt renk tonunu ama işlemi yaptığını göreceksiniz.

Saç derisinde görülen kepekler aslında bir çeşit zararsız mantar hastalığından dolayı oluşur. Yine sirkenin antiseptik özelliğinden yola çıkılarak saç derinizi, yıkamadan önce bir miktar sirke ile ovun. 15 dakika beklettikten sonra banyoda saçınızı yıkayın. Bu işlemi her banyodan önce yapmak zor gelirse, şampuanınızın her banyodan önce 1 çorba kaşığı sirke karıştırın. Şişeyi iyice çalkalayıp, saçınızı bu şampuan ile şampuanlayın.

Saç kremi yerine; Saç kremleri kimyasal içerdiğinden kimi zaman saç dökülmelerine neden olur. Sirke ise saçı hem parlatıp sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar hem de saçı yumuşatır. Yıkanma işleminiz bittikten sonra son durulama suyu olarak eşit miktarda karıştırarak hazırladığınız sirkeli su karışımını saçınıza dökün, fakat tekrar durulamayın. Sirke kokusu kalır diye endişe ediyorsanız, sirkenin uçucu bir madde olduğunu hatırlatmak isteriz. Ayrıca bu şekilde saçların sağlıklı bir şekilde kısa zamanda uzar.

Egzama tedavisinde oluşan yaraların üzerinde sirkenin iyileştirici etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Yara çok suluysa, 3 ölçü su ve 1 ölçü sirke konularak iyice karıştırılıp, makyaj pamuğuna emdirilip, egzamalı bölgeye sürülür. Normal egzamalı durumlarda ise yarı yarıya sirke ve su karıştırılarak egzamalı bölgeye uygulanır.

Sizlere bu yazımızda cilt lekeleri için elma sirkesi, elma sirkesi cilt lekeleri için kullananlar, elma sirkesi cilt temizliği ve elma sirkesi maskesi tarifleri vermeye çalıştım. Cilt üzerinde harikalar yaratan elma sirkesi özellikle cilt lekeleri ve sivilce izlerini yok etmede çok etkilidir.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN