Ek Gıdaya Geçişte Yapılan Yanlışlar

Ek Gıdaya Geçişte Yapılan Yanlışlar

Ek gıdaya geçiş süreci,  bebeğin daha sonraki beslenme alışkanlıklarını etkileyebilecek kritik bir dönem.  Doğru bildiğimiz pek çok yanlış var bu dönemle ilgili.  Anneanne, babaanne, konu-komşu, eş-dost, akraba, elalemin  yanı sıra doktorların da azımsanmayacak oranda bir payı var bu yanlış inanışlar silsilesinde.

Ek Gıdaya Erken Başlamak:Daha önce belirttiğim gibi tek başına anne sütü, bebek D vitamini ile desteklendiği takdirde, ilk 6 ay bebeğin tüm gereksinimlerini  karşılar. Ek gıdaya erken başlamanın getirdiği zararlardan şu yazımda bahsetmiştim.

Ek gıdaya geçişte yapılan  yanlışlardan biri de ek gıdaya 4-6 ay arası başlamak. Dünyadaki tüm ülkelerin katıldığı 54. Dünya Sağlık Toplantısında ek gıdaya 6.ayda başlanması kararı alındı. Bebeğinizin özel bir sağlık sorunu yoksa ek gıdaya 6. aydan önce başlamayın.

Yemekleri Blenderdan Geçirerek Vermek: Besinler, ek gıdaya geçiş sürecinde ilk önce  tel süzgeçten geçirilmeli ardından 9-10 aylarda çatalla ezilerek verilmelidir. Blenderdan geçirilerek çok pürüzsüz hale getirilmiş gıdalar , bebeğin pütürlü gıdalara alışmasını geciktirebilir. Dört-beş yaşlarında ve hala blenderdan geçmeden yemek yemeyen çocuklara bilmem siz de rastladınız mı? Ama ben sıkça karşılaşıyorum. Blenderla yiyecek hazırlamak her ne kadar pratik olsa da çok ince kıvamlı besinlerin bebeklerin aile sofrasına oturma yaşını geciktirebiliyor. Bebeklerin büyük bir kısmı 6. aydan itibaren yiyecekleri ağızda döndürebilir. Pütürlü gıdalarla beslenme ağız ve dil kaslarını geliştirerek bebeğin konuşmasına da fayda sağlar. Beslenme için kullanılan dil, dudaklar, sert ve yumuşak damak ve çene;  aynı zamanda konuşma organlarıdır. Besinleri ağız içinde tutmak, öğütmek, döndürmek için geç kalınırsa yani uzun süre ince kıvamlı  beslenilirse ileride konuşma seslerini üretmeye de geç kalınabilinir.

Her Öğünde Çorba Vermek: Ek gıdaya geçişte en sık yapılan yanlışlardan biri de  çocuklara her öğünde çorba içirmek. Çorba dediğimiz şeyin en azından yarısı sudur. Yarısı su tarafından oluşturulan bir gıda, enerji ve besin öğeleri açısından fakirdir. Bebeklerimizi suyla beslemek istemeyiz değil mi? Ben izlediğim bebeklere çorba değil, püre öneriyorum. Temel tarif: İki adet mevsim sebzesi, zeytinyağı, irmik/pirinç/bulgur(bebeğin yaşına göre) ve eğer 7. aydan büyükse bir parça kıyma pişirilir. Ardından tel süzgeçten geçirilir. Çok koyu olursa bebeğinizin  tercihine göre kıvamını bir miktar su veya anne sütü ile inceltebilirsiniz. Ama asla çorba kıvamına getirmeyin. Bebeğinizin midesini suyla doldurmuş olursunuz.

Biberon Kullanmak: Tümbesinler sadece kaşık ile verilmeli; ek gıdaların verilmesinde biberon kullanılmamalıdır. Koyu kıvamlı besinler emzikten emilirken boğulmaya neden olabilir. Aynı zamanda biberon ile ek gıdaların verilmesi uygun olmayan beslenme alışkanlıklarının gelişmesine neden olur ve kaşıkla beslenme alışkanlığının gelişmesine olanak vermez. Bazı anneler biberona çorba veya hazır bebe bisküvili  sütü koyup veriyor; bebelerin midesi lıkır lıkır işe yaramaz sıvıyla doluyor Sonra da  ”e bu çocuk niye iştahsız, niye anemisi var” diye soruyor. E var çünkü alması gereken protein, enerji, vitamin, mineral yerine bolca işe yaramaz sıvı alıyor.

Sevmedi Diye Vazgeçmek: Bebekler bazen kendilerine ilk kez sunulan bir besini yemeyi reddedebilirler. Bu o besinin sevilmediği/sevilmeyeceği anlamına gelmez. Bu durumda bebeğinizin yemeyi reddettiği besini ortadan kaldırıp bir kaç gün sonra tekrar deneyin. Gene redderse bu sefer bir, bazen bir kaç hafta sonra deneyin. Sevmediği gıdayı sonraki dönemlerde tekrar sunun. Bazen sunum veya pişirme şeklini değiştirmek de işe yarayabilir. Çağın bebekliğinden itibaren her türlü kuru baklagili yemeyi reddetti.  Etle pişirdim yemedi, zeytinyağlı yaptım yemedi, öğütüp çorbalara kattım geri püskürttü. Geçenlerde babaannesi nohutu haşlayıp kuruyemiş gibi sunmuş; onun da hoşuna gitmiş. Şimdi ara ara bizden haşlanmış nohut ve kurufasülye istiyor. Yani diyeceğim o ki kararlı olun ama asla ısrarcı olmayın ve yılmayın. Sağlıklı ölçütler içinde yemek yapma ve sunmada yaratıcılığınızı sonuna kadar kullanın, reddettiği yemeği seveceği bir şekle sokun.

Bazen de ilk aylarda refleks gereği dilleriyle kaşığı itebilirler. Bu durumda da anne bebeğin yemeği reddettiğini düşünür. Böylesi bir durumda küçük bir çay kaşığıyla besini dilinin üstüne koyun. O kendisi çiğneyecektir.

Bebe Bisküvisi Vermek: Bu konuya ayrıca değineceğim. Sayfalar dolusu yazabilirim. Maalesef ülkemizde bir bebe bisküvisi kuşağı yetişiyor. Acı olanı bazı çocuk doktorları da ek gıdaya geçerken bu hazır, işlenmiş, boş kalori olmaktan öte geçmeyen besini öneriyorlar. Bazı annelerin de kolayına geliyor. Yap mamayı, koy biberona, çalkala ver yavruya. Al sana en zahmetsizinden bir öğün. Anneler yapmayın, etmeyin, kuzularınızdan bebe bisküvilerini uzak tutun. Yok illa vereceğim diyorsanız tam buğday unundan ve şekersiz evde kendiniz yapın. 

İnek Sütü Kullanmak: Bir yaşından önce inek sütü vermenin zararlarını artık bilmeyen kalmadı değil mi? Gerçi ben 1 yaş sonrası da günde bir bardakla sınırlıyorum. Bu da ayrı yazı olacak kadar kapsamlı  bir konu.

Meyve Suları: Meyve suyu iyi bir C vitamini kaynağıdır.Bitki kaynaklı besinlerdeki hem dışı demirin emilimini artırır. Ancak fazla miktarda tüketilmesi; anne sütünün yerini almasına ve besin değeri yüksek diğer besinlere karşı iştahsızlığa neden olur. Aynı zamanda diş çürüklerine yol açmaktadır.  Ben besin değeri yüksek olan besinlerin alımını engellediği ve anne sütünün alım miktarını azalttığı için meyve suyunu hiç önermiyorum. Çocuğun midesini bir bardağa benzetecek olursak; tamamını enerji ve besin içeriği yüksek olan bir gıdayla doldurmak varken niye yarısını boş kaloriyle dolduralım ki?

Yemek Sularıyla Besleme: Ek gıdaya geçişteçok sık yapılan bir hatadır. Hiçbir besin değeri olmayan bu beslenme şekli uygulanmamalı, bebeklere yemek suları değil yemeğin kendisi verilmelidir.

Bulamaç Yapma: En sık kahvaltı öğünü için tercih edilen bu yöntem, bebeğin farklı tatların ayrımına varmasına ve damak zevkinin gelişmesine engel olur. Anneler; peynir, yumurta, zeytin, ceviz gibi gıdaları bulamaç haline getirip bebeklere vermek yerine hepsini ayrı ayrı tattırmalılar.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN