Domates Kaç Kalori?

Domates Kaç Kalori?

Domates, C ve A vitamini, potasyum, mangan minerallerini bulunduran, düşük kalorili ve yüksek lifli olmasıyla kilo kontrolünü sağlayan diyetler için uygun bir besin kaynağıdır. Antioksidan özelliğiyle kanser oluşumuna karşı mücadelede önemli rol oynar. Yaklaşık 100 gr. olan 1 adet domates 18, 7 kaloridir.

1 domatesin besin değeri:

  • 100 gr. 1 domates, 2, 9 gr. karbonhidrat içerir.
  • 100 gr. 1 domates, 0, 2 gr. yağ içerir.
  • 100 gr. 1 domates, 1 gr. protein içerir.
  • 100 gr. 1 domates, 242 gr. potasyum içerir.
  • 100 gr. 1 domates, 84 gr. A vitamini içerir.
  • 100 gr. 1 domates, 24, 5 gr. C vitamini içerir.

Domates kilo yapar mı?

Bu besin değerlerine göre bu soruyla gelmeniz biraz haksızlık olur. İçinde bulundurduğu yüksek antioksidan ve domatese kırmızı rengini veren likopen maddesinin yağları eritme özelliği sayesinde zayıflamanıza yardımcı olur.

Faydaları ve Zararları?

Domatesin içerisinde bulundurduğu lifler sayesinde açlık hissini ortadan kaldırır. İçerisinde bulunan likopen sayesinde cildi güneşin zararlı etkenlerinden korur. Likopen cildin oksijen alımını kolaylaştırarak, cildin daha fazla nefes almasını sağlar. Ve en önemlisi cilt kanserine karşı koruma kalkanı oluşturur. Domatesin bilinen herhangi bir zararı yoktur. Basur, mayasıl ve yoğun karaciğer şikayeti olanlara domates zararlıdır. Bunun için karaciğer kuvvetlendirici yiyeceklerle beraber yenilmelidir.
Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN