Doğumu Kolaylaştıran Hareketler

Doğumu Kolaylaştıran Hareketler

Doğum yapmak her kadın için heyecan verici olduğu kadar da tedirgin edici bir deneyim. Özellikle normal doğum yapacak anne adaylarının en büyük korkusu, doğumun zor ve acı verici olma ihtimali. Hamilelik süresince medyadan, filmlerden ya da çevredeki kişilerden duyulan ürkütücü deneyimler, kadınların bilinçaltında bu korkuyu daha da pekiştiriyor. Oysa ki doğadaki tüm memeliler gibi insan vücudu da rahat bir doğum için uygun yapıya sahiptir. Doğum öncesinde yeterli ve doğru bilgilenme, düzenli doktor kontrolü ve aileden görülen destek, psikolojik açıdan anne adaylarını rahatlatırken; fiziksel olarak da doğumu kolaylaştıracak bazı hareketler doğum esnasında kadınlara yardımcı oluyor.

Önemli not: Tüm hamilelerin, egzersiz yapmadan önce mutlaka doktoruna danışması gerekmektedir.

Doğumu kolaylaştıran egzersizler

* Nefes egzersizleri: Doğumun ilk evresinde göğüs; ikinci, yani ıkınma evresinde ise karın nefesi daha kullanışlıdır. Hamilelikte bu nefesleri doğru almayı öğrenmek için her gün egzersiz yapabilirsiniz.

Tüm egzersiz boyunca nefesi burnunuzdan alın ve ağzınızdan verin. Dik durun, nefes alırken göğsüzünü şişirin. Bu günlük rutin olduğu için zorlanmayacaksınız. İkinci aşamada ise göğsünüzü sabit tutarak aldığınız nefesi karnınıza çekin. Diyafram/karın nefesi alırken göğsünüzün değil, karnınızın şişip inmesi gerekiyor. Elinizi karnınıza koyup kontrol ederek kontrollü ve yavaş nefesler alıp vermeye devam edin.Kegel egzersizleri: Pelvik kasları güçlendirerek doğuma yardımcı oluyor. Otururken ya da yatarken pelvik kaslarınızı sıkın, 5 saniye kadar kasılı tuttuktan sonra bırakın. Günde 4-6 defa yapabilirsiniz. Pelvik kaslarınızın kontrolünden emin değilseniz, bu egzersizi tuvalet esnasında da uygulayabilirsiniz. Mesaneninizi boşaltmaya başlayın ve bitmeden durdurun, 5-7 saniye tuttuktan sonra devam edin.Yoga ve pilates: Sadece fiziksel değil, psikolojik açıdan da doğumu kolaylaştırmak için hamileler için özel olarak tasarlanmış hareketler, birden fazla kas grubunu hedefliyor.

Yoga ile nefes egzersizleri ve nefes kontrolü sağlanıyor. Ayrıca yoğun şekilde yer alan çömelme ve eğilme hareketleriyle de vücut, doğum pozisyonuna doğru şekilde hazırlanıyor. Pilates ise karın, kalça ve pelvik kaslarını geliştirerek doğumda daha fazla kontrol sahibi olmanıza yardımcı oluyor.Kardiyo egzersizleri: Yüzme, yürüyüş, bisiklet gibi aerobik egzersizler hem genel vücut sağlığını koruduğu hem de dolaşım, kas ve solunum sistemlerini geliştirdiği için annenin daha güçlü ve dayanıklı olmasına yardımcı oluyor. Ayrıca gebelikte alınacak fazla kiloları da engelleyerek doğumun kolaylaşmasına imkan sağlıyor. Doktorunuzla size uygun olan sporu, süreyi ve şartları beraber planlayabilirsiniz.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN