Doğumdan Sonra Hamile Kalma Belirtileri,  Emzirirken Hamile Kalmak ya da Başka Bir Deyişle Hamileyken Emzirmek

Doğumdan Sonra Hamile Kalma Belirtileri, Emzirirken Hamile Kalmak ya da Başka Bir Deyişle Hamileyken Emzirmek

Emzirmek hamile kalmayı engeller mi?

Emzirirken hamile kalmak, yeni doğum yapanlar için bile ihtimal dahilinde. Halk arasında “sütün koruması” diye bir tabir olsa da emzirirken hamile kalma olasılığını tamamen göz ardı etmemelisin.

Regl dönemin yavaş yavaş düzene girdiğinde, ovulasyon döneminin yeniden başlamış olması muhtemel. Ancak regl dönemin kısa süreli veya düzensizse, yumurtlama dönemin henüz başlamamış demektir.

Emzirirken hamile kalmanın belirtileri nelerdir?

Emzirirken hamile kalmanın belirtileri nelerdir?

Adet döneminde gecikme

Hamileliğin ilk belirtilerinden biri, adet döneminde gecikme olması. Ancak emzirirken adet görmeyen kadınlar olduğu için bu durum, pek güvenilir bir kaynak değil.

Halsizlik

Genel hamilelik belirtileri arasında olan halsizlik, emziren kadınlarda da yorgunluk ve güçsüzlük olarak kendini gösterebiliyor. Emzirmek zaten strese sokan bir durum olduğu için hamilelik de kendisine eşlik ettiğinde hormonlarda görülen artış halsizliği tetikleyebilir.

Göğüslerde hassaslık

Göğüslerde meydana gelen ciddi hassasiyet, hamilelik belirtilerinden bir diğeri.

Emzirirken hamile kalmak bebeğe zarar verir mi?

Uluslararası emzirme kuruluşu La Leche League, hamileyken emzirmenin tamamen güvenli ve sağlıklı olduğunu belirtiyor. Eğer hamileliğinle ilgili herhangi bir sağlık problemin yoksa bebeğini güvenle emzirmeye devam edebilirsin.

Emzirirken hamile kalmak sütü bozar mı?

Op. Dr. Aslı Alay, gebelikle beraber sütün içindeki protein miktarının arttığını ve şeker oranının düştüğünü söylüyor. Bu da sütün tadının değişmesine sebep oluyor. Tadında değişiklik olan süte karşı bebeğin nasıl bir tepki vereceği bilinmez ama hamilelik, sütün yapısında herhangi bir değişikliğe sebep olmuyor.

Emzirirken hamile kalmak sütü azaltır mı?

Gebeliğin 2. ve 3. ayına girildiğinde süt salgılarında azalma olması gayet normal. Uzmanlar anne-bebek sağlığı için bu dönemin doktor gözetiminde geçirilmesini tavsiye ediyorlar.

Bazı kadınların süt oranında azalma olabiliyor, ancak emzirirken hamile kalmanın sütü azalttığını %100 ispatlayan bir araştırma yok.

Hamileyken emzirmek doğru mu?

Hamileyken emzirmenin bebek sağlığı açısından tehlikeli bir durum oluşturmadığını söyledik. Ancak yine de emzirirken hamile kalman durumunda bebeğini emzirmeye devam edip edemeyeceğinin kararını doktorunla birlikte vermelisin. Hamilelik sırasında hormonlarda değişiklik olduğu için gebeliğin doktor kontrolünde olması önemli.

Bazen ikinci bebeğinin de doğumundan sonra miniklerini birlikte emzirmeye devam edebilirsin. İkili emzirme ya da tandem emzirme olarak bilinen bu durum da çokça yaşanan bir şey.

Hamileyken emzirmek bebeği ishal yapar mı?

Hamileyken emzirmenin bebeklerde ishal üzerine bilinen bir etkisi yok. Zaman zaman sütün yapısı sebebiyle bebeğinde ishalle karşılaşabilirsin ancak bu durum emzirme döneminde gebelik yaşamayanlar için de geçerli.

Hamileyken emzirmek zehirler mi?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Alper Mumcu, halk arasında yaygın olan, hamile kadının sütünün kalitesinin düştüğü ve bebek için zehirli olabileceği yönündeki inanışın tamamen yanlış olduğunu söylüyor.

Hamileyken emzirmek düşüğe sebep olur mu?

Yapılan araştırmalara göre hamileyken emzirmenin düşük yapma, düşük doğum kilosuna neden olma ve erken doğum sebebi olmakla bir ilgisi yok. Eğer gebelik sırasında böyle bir risk söz konusuysa zaten meydana geliyor. Ancak emzirmenin bu durumu tetiklediğini doğrulayan bir şey söz konusu değil.

Hamileyken bebek emzirmenin zararları nelerdir?

Uzmanlar bebeklere 2 yaşına gelene kadar anne sütü verilmesini savunuyorlar. Tekrar hamile kalındığı için emzirmenin sonlandırılması, büyük çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Yrd. Doç. Dr. Erhan Karaalp, hamileyken emzirmenin bebeğe herhangi bir zararı olmasa da annenin, beslenme ihtiyaçlarına dikkat etmesi gerektiğini söylüyor. Yetersiz beslenme, hem anne hem de bebeklere büyük zarar veriyor.

Annenin besin değeri yüksek, sağlıklı gıdalarla beslenmesi, kalori alımını belirli ölçülerde artırması, bol su tüketmesi ve bazı durumlarda çinko ve demir takviyeleri kullanması tavsiye ediliyor.

Emzirirken hamile kalmamak için neler yapabilirsin?

Bebeğinle aranda güçlü bir iletişim olmasının gebeliği engelleyebileceğine dair sonuçlar var. Emzirmenin gebeliği engelleyici bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılabilmesi için 3 koşul gerekli.

 • Adet kanamaların başlamamış olmalı (Lohusalık dönemindeki kanamalar buna dahil değil.).
 • Bebeğin anne sütüyle beslenmeli.
 • Miniğin 6 aylıktan küçük olmalı.

Bunlara ek olarak;

 • Bebeğini gece boyunca düzenli olarak emzir (Ovulasyonu bastıran ve süt veren hormonlar, sabah 1 ile akşam 6 arasında en yüksek değerlerinde oluyor.). Gece emzirmeleri doğurganlığın bastırılması için önemli.
 • Ek şişe ve emzik kullanmaktan kaçın. 6 ay ya da daha sonrasına kadar katı gıdaların başlamasını ertele
 • Emzirme az sıklıkta olduğunda prolaktin düzeyi düşüyor, üreme hormonları yükseliyor ve bu da doğurganlığın geri dönmesine neden oluyor. Emzirme sıklığına dikkat etmek bu işin anahtarı.
 • Elbette cinsel ilişki sırasında korunmayı ihmat etme.
 • Bu kurallara uyarsan 13 ile 6 ay süren bir emzirme döneminde gebelikten korunabilirsin ancak tabii ki bunlar ihtimali düşürseler de kesin olarak korunacağın anlamına gelmiyor.

Hamileyken emziren annelerin dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

 • Emzirme sürecinde hamile kalan annelerin özellikle beslenmeye dikkat etmesi gerekiyor. Sağlıklı bir kilo alımı için besleyiciliği yüksek ve sağlıklı besinler tüketmelisin. Beslenmene dikkat etmen gerektiğini söylemiştik,
 • Yeterince su tükettiğinden emin ol, anne ve bebek sağlığı için büyük önem taşıyor.
 • Gebelik sürecinde emzirmek, anneyi normal hamilelik sürecinden daha yorgun düşürebildiği için sık sık dinlenmeye özen göster. Kendini zorlayacak aktivitelerden uzak dur.
 • Eğer zor bir hamilelik geçiriyorsan, emzirmek için doktorundan onay al ve her aşamada onunla iş birliği içinde ol. Gerekli özeni gösterdiğin takdirde sağlıklı bir gebelik geçirmen için hiçbir engel yok.
Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN