Dişlerdeki Siyah Lekeler Nasıl Geçer?

Dişlerdeki Siyah Lekeler Nasıl Geçer?

Dişte Oluşan Siyah Lekelerin Sebepleri

Dişlerde oluşan siyah lekelenmeler genellikle yeme-içme alışkanlıklarıyla doğrudan ilişkilidir. Bunun yanı sıra genetik faktörler, yaşın ilerlemesi ile zamanla dişlerin aşınmış olması, kullanılan ilaçlar, kişinin geçmiş diş öyküsü (eski diş protezleri, diş travmaları, diş dolguları) de siyah leke oluşumunda önemli etkenler arasında sayılabilir.

Ayrıca yaş ilerledikçe diş minesi yüzeyinde aşınmalar oluşur. Bu aşınmalarda yiyecek artıkları birikerek lekelenmeye sebep olur.

Dişteki Siyah Lekelenmeler Nasıl Önlenir?

Dişlerde oluşan siyah veya kahverengi lekelerin önüne geçebilmek için öncelikle tüketim alışkanlıklarınızı gözden geçirmenizde fayda var. Ayrıca tedaviden ziyade lekeler oluşmadan önce önlem almak her zaman daha etkilidir. Bu nedenle dişlerde leke oluşturabilecek gıdalardan uzak durmalısınız. Yapay renklendirici içeren yiyecekler (özellikle şeker ve şekerli gıdalar), asidik yapıda ve tortu içeren kırmızı şarap, kola, gazoz gibi asitli ve şekerli içecekler, kahve ve çay dişler üzerinde lekelere en çok sebep olan yiyecek ve içecekler arasında sayılabilir.

Kahve, Çay ve Sigara Tüketiminden Uzak Durun

Kahve ve çay hemen hemen herkesin en sevdiği sıcak içecekler arasında yer alıyor. Bu içeceklerin sık tüketilmesi ise dişlerde sararmaya ve lekelenmeye sebep oluyor. Kötü alışkanlıklardan sigara da bu ikiliye katıldığında lekeler daha da artıyor.

Dişlerinizi Düzenli Fırçalayın

Dişteki siyah lekelerin oluşumunu en çok tetikleyen kahve, çay ve sigara tüketimi ile birlikte diş fırçalama alışkanlığının yetersiz olması lekelenmelerin daha fazla ve daha kalıcı olmasına neden oluyor. Bu nedenle bu içeceklerden vazgeçemeyen kişilerin dişlerini düzenli fırçalaması siyah leke oluşumunun önüne geçilmesi ya da azaltılması adına çok önemlidir.

Ağzınızı suyla çalkalayın

Dişlerinizi fırçalama imkânı bulamadığınız zamanlarda ağzınızı suyla çalkalamanız da leke oluşumunu engellemede faydalı olacaktır.

Dişte Oluşan Siyah Lekeler Nasıl Geçer?

Dişlerdeki siyah lekeleri geçirmek için evde yapılabilecek yöntemler halk arasında yaygın olarak bilinmekte ve birçok kişi tarafından uygulanmaktadır. Ancak bu yöntemler bilinçsizce uygulandığında çoğu zaman sağlıklı sonuç vermemekte, hatta bazı uygulamalar diş etlerine ve diş minesine zarar verebilmektedir. Bu nedenle diş lekeleri için uzman bir ağız ve diş sağlığı hekimine başvurmalısınız.

Yalnızca diş hekiminizin onayladığı doğal yöntemleri evde uygulamalı, bunun yanı sıra daha etkili ve sağlıklı sonuçlar için hekiminizin uygun gördüğü tedavi uygulamalarını değerlendirmelisiniz.

Diş lekelerinin tedavisi için birçok uygulama yapılmaktadır. Uzman diş hekimi tarafından kişinin yaşına, diş lekelerinin durumuna, diş yapısına ve önceden uygulanmış diş tedavilerine göre tedavi için en uygun yöntem belirlenir.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN