Diş Eti Şişmesi

Diş Eti Şişmesi

Diş etinde şişmenin en yaygın nedeni dişler etrafında, üstünde ve arasında plakların birikmesidir. Plaklar karbonhidrat (şekerler ve nişastalar) içeren yiyecek parçacıklarının ağızda kalmasına izin verildiğinde oluşma eğilimi gösterir.

Plakların temizlenmemesi (çoğunlukla fırçalama ile), diş civarında diş etinde şişmeye yol açabilir. Bu durum nihayetinde dişi tutan diş eti çukuruna yayılabilir ve daha ciddi problemlere yol açabilir.

Diş etinde şişmenin başka nedenleri de vardır o yüzden endişeniz varsa diş hekiminize danışmanız önemlidir.

DİŞ ETİNDE ŞİŞMENİN OLMAMASI İÇİN ÖNLEMLER

Diş hekiminizle konuşmak ve düzenli kontrollerin yanında plakları temizlemek ve böylelikle güçsüz diş etlerini önlemeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır.

  1. Diş eti çizgisi (diş etinin dişle birleştiği alan) boyunca birikmiş plakların temizlenme diş eti bakımına yardımcı olması sebebiyle dişlerinizi ile fırçalayın.
  2. Diş eti çizgisine özel olarak dikkat ederek küçük başlığı ve yumuşak yuvarlak kılları olan manuel veya elektrikli bir diş fırçası kullanın.
  3. Dişlerinizin arası gibi erişilmesi zor alanlardaki plaklarıtemizlemek için diş ipi veya ara yüz fırçası kullanın.
  4. Günlük olarak diş eti bakımına yardımcı olan bir gargara kullanın.
  5. Herhangi bir belirti oluşmadan önce diş eti sorunlarını görebilecekleri için diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret edin. Kırmızı diş etlerine sahipseniz, daha ciddi sorunlara neden olmadan yardımcı olabilmesi için diş hekiminize geç kalmadan haber verin.

* Diş plağı diş eti sorunlarının temel nedenlerinden biridir.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN