Dil Hastalıkları

Dil Hastalıkları

En yaygın dil hastalıkları;

Kızıl hastalığı; Dilin yüzeyini kırmızı küçük kabarcıklar kaplar. Halk tarafından çilek hastalığı olarak da bilinir.

Dil yanması; genelde mide içerisinde yaşanan gastritve ülser gibi rahatsızlıklardan  kaynaklanan nedenler giderildiğinde geçen bir hastalıktır.

Dildeki pas; Ateşli hastalıklar, boğazdaki kuruluklar dilde beyaz bir tabaka oluşturur. Buna pas denir. Pasların durumu vücuttaki diğer hastalığı işaret edebilir.

Dil iltihaplanması: Dil apselere karşı çok büyük bağışıklık gösterse de bazı durumlarda iltihaplanabilir. Dili bilinen bir madde tahriş etmekteyse o maddeden uzak kalınmalı.

Dil kanseri: Ağız bölgesinde meydana gelen beş kanserden biri dil kanseridir. Daha çok dilin kenarlarında veya sınırlarında görülür. Yapılan araştırmalara göre dil kanseri çoğunlukla pipo içenlerde ve fazla alkol alanlarda görülüyor. Dil kanseri nedeni olarak keskin ve pürüzlü diş uçları, iyi yerleşmemiş protezler ve ağız sağlığına dikkat edilmemesi de rol oynayabiliyor.

Dilde yaralanma: Konuşma, yemek yeme vb işlemler sırasında, zedelenmiş diş ve dolgularla kazara ısırma sık olabildiğinden travmatik yaralar da sık görülebilir. Dilde sinir uçları yoğun olduğundan vücudun birçok organına kıyasla ağrıya daha duyarlıdır. Bu tür yaralar hızla iyileşebilir.

Dilde yara : Ağız içi aftlar, allerjik reaksiyonlar, ağız içi herpes yaraları, bakteriyel enfeksiyonlar, tüberküloz/frengi yaraları, bazı dermatolojik hastalıklara eşlik eden ağız içi yaraları, kanserler, bağışıklık sistemi hastalıklarına bağlı yaralar sıralanabilir.

Dilde hassasiyet: Bazı asitli yiyecekler veya diş macunu/ağız çalkalama suyu, sakız, şekerleme gibi ürünlerin katkı maddeleri sonucu dilde hassasiyet artışına neden olabilir. Bazı ilaçlar da benzer etkiyi yaratabilirler. Ağız içi enfeksiyonunun yaygın olduğu durumlarda ağız içinde ve dilde hassasiyet artar. Enfeksiyonlara bağlı hassasiyet uygun ilaçla tedavi edilir. Tetikleyici faktörün tespit edilmesiyle ve kullanımdan çıkarılmasıyla düzelir.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 1 Average: 5]

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Dil Hastalıkları

BİRDE BUNLARA BAKIN