Çınar Yaprağı

Çınar Yaprağı

Son yıllarda doğal ürünlerden destek almaya gayret edenlerin gözde isimlerinden biri de çınar yaprağı oldu. Bildiğimiz çınar ağacının yapraklarından söz ediyoruz, evet.

Aslında asırlardır heybetli görünümü ve faydaları nedeniyle hayran olunan, halk arasında kullandığımız birçok deyimde dahi kendine yer bulan güzelim çınar ağaçlarının şekliyle bile insana huzur veren yaprakları ne işlere yarıyormuş bir bilseniz…

Çınar yapraklarının faydalarını ve nasıl kullanıldığını öğrenince hem çok şaşıracak hem de hemen şimdi çınar yaprağını kullanmaya başlamak isteyeceksiniz, biliyoruz.

O zaman sözü fazla uzatmayalım, çınar yaprağını tüm yönleriyle tanımanızın zamanı geldi, buyursunlar…

Çınar yaprağının faydaları nelerdir?

Çınar yaprağı, kemiklerin güçlenmesine yardımcı oluyor, kemik sağlığını koruyor.Bu özelliği nedeniyle özellikle kireçlenme sorunu yaşayanlara iyi geldiği söyleniyor.Kireçlenme sorunuyla karşılaşma ihtimalini de en aza indiriyor.Aynı şekilde romatizmaya da iyi geldiği biliniyor.İltihaplı bölgelerin ya da kanda yaşanabilecek iltihap probleminin daha hızlı iyileşmesine destek oluyor.Ödem söktürücü özellikler gösterdiğinden vücutta toplanan fazla suyun atılmasını, şişkinliklerin inmesini sağlıyor.Doğal bir ağrı kesici görevi görerek özellikle eklem ve kemik ağrılarını hafifletiyor.Antiseptik özellikleri sayesinde çayı demlenip gargara olarak kullanıldığında ağız içindeki mikropların temizlenmesini sağlıyor.Bu etkisiyle diş eti sağlığını da olumlu yönde etkiliyor.Ağrı kesici etkisiyle diş ağrısı yaşayanların problemlerine de tıpkı karanfil gibi kısa süreli de olsa çözüm sunuyor.Mide bulantısı yaşayanların bulantılarının geçmesini sağlıyor.Yanıkların daha hızlı geçmesine destek oluyor.Saç köklerinin güçlenmesini sağlayarak saç dökülmesi sorunu yaşayanları bu dertten kurtarıyor.Saç derisindeki kepeklenme sorununa da çözüm oluyor.Çınar yaprağının epilepsi hastalarının zaman zaman yaşadığı krizleri daha az şiddetli hale getirdiği de söyleniyor ancak bununla ilgili bilimsel, kesin bir kanıt bulunmadığından bu konuda mutlaka hastanın doktoruna danışması gerekiyor.

Çınar yaprağı zayıflatır mı?

Çınar yaprağının bu denli popüler olmasının ardındna tabii ki birçok doğal ürün gibi bu yaprağın da zayıflatıp zayıflatmadığı merak konusu oldu. Eğer siz de “Çınar yaprağı zayıflatır mı?” diye merak ediyorsanız hemen açıklayalım:

Çınar yaprağı da dahil olmak üzere hiçbir doğal malzeme tek başına sizi zayıflatacak etkiye sahip değildir tabii ki. Ancak hem ödem söktürücü özellikler gösterdiğinden hem de içindeki birçok mineral sayesinde sağlığımıza çeşitli katkıları bulunduğundan ve midemize iyi geldiğinden çınar yaprağını demleyerek elde edeceğiniz çınar yaprağı çayı zayıflamanıza, kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Ama zayıflamaya kararlıysanız bu konuda sadece çınar yaprağına güvenmemeniz gerektiğini unutmamalı, size ve sağlığınıza en uygun beslenme ve spor programını öğrenmek için bir beslenme uzmanı, diyetisyen ve spor/fitness eğitmeninden mutlaka tavsiye almalısınız. Aksi halde zayıflamak isterken vücudunuza ya da ruh sağlığınıza farkına bile varmadan zarar verebilirsiniz, aman diyelim.

Çınar yaprağı nasıl kullanılır?

Çınar yaprağı genel olarak çayı demlenerek tüketilen bir malzeme. Aktarlardan kolayca temin edebileceğiniz kurutulmuş çınar yapraklarından nasıl çay yapacağınıza gelirsek…

Çınar yaprağı çayı tarifi: 1 su bardağı suyu kaynatıp bardağa alın. Ardından üzerine 1-1,5 yemek kaşığı kadar kurutulmuş çınar yaprağı koyun ve 10 dakika bu şekilde demlendirin. Ardından süzüp afiyetle için. Malzeme miktarını kişi sayısına ve ihtiyacınıza göre aynı oranda artırabilirsiniz.

Eğer saç sağlığınız ya da yanık izi gibi cildinizde oluşan bir sorun için çınar yapraklarından destek almak isterseniz demlediğiniz çınar yaprağı çayını soğutun ve saçlarınıza dipten uca, parmak uçlarınızla masaj yaparak uygulayın. Cildinize de temiz bir pamuktan destek alarak sürebilirsiniz.

Çınar yaprağının zararları nelerdir, çınar yaprağını kimler kullanamaz?

Çınar yaprağının faydalarını tek tek sıraladık ama “Hiç mi zararı, yan etkisi yoktur bu yaprağın?” diyenleri de unutmadık. Çınar yaprağının aşırı tüketilmesi durumunda bazı zararları var elbette.

Çınar yaprağını kimler kullanamaz?” sorusuyla başlayalım: Tansiyon hastalarının, hamilelik ve emzirme dönemlerindeki kadınların, alerjik bir bünyeye sahip olanların ve ciddi/kronik bir rahatsızlığı nedeniyle düzenli olarak ilaç kullananların çınar yaprağını doktorlarına danışmadan kullanmaları önerilmiyor.

Bunun dışında aşırı miktarda çınar yaprağı tüketiminin tansiyon yüksekliği, mide bulantısı, kusma, deride döküntü, baş ağrısı ve kaşıntı gibi çeşitli yan etkileri olabileceğini de söyleniyor, bizden uyarması.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Çınar Yaprağı

BİRDE BUNLARA BAKIN