Ceviz Lekesi Elden Nasıl Çıkar?

Ceviz Lekesi Elden Nasıl Çıkar?

Ceviz Lekesi Elden Nasıl Çıkar?

Elinizdeki ceviz kabuğu lekesini çıkarmak için öncelikle limon ve tuz ikilisinden faydalanabilirsiniz:

 1. Öncelikle elinize bol miktarda limon suyu dökerek temizleme işlemine başlayın. Bu işlem için en az yarım bardak şişelenmiş limon suyu veya taze bir ya da iki limonun suyunu kullanabilirsiniz.
 2. Limon suyu ile birlikte elinize iki yemek kaşığı kadar tuz ekleyin.
 3. Limon suyu ve tuz ile ellerinizi leke silininceye kadar kuvvetlice ovalayın. Tuz ve asit kombinasyonu lekeyi çıkarırken kullandığınız doğal ürünler cildinize zarar vermeyecektir.

Limon suyu ve tuz ile ovalamak işe yaramazsa aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

 • Küçük dairesel hareketlerle elinizdeki lekeyi kayboluncaya kadar diş macunu ile ovabilirsiniz. Macunu uygulamada eski bir diş fırçası çok yardımcı olur. Herhangi bir marka diş macunu yardımcı olabilir ancak içeriğinde kabartma tozu bulunan türleri daha etkili olacaktır.
 • Eğer elinizdeki leke çıkmadıysa sığ bir kabın içinde bir çorba kaşığı kabartma tozu ile bir bardak bulaşık deterjanını güzelce karıştırın. Bu karışımı elinize uygulamak için eski bir diş fırçası kullanabilirisiniz. Dairesel hareketleri kullanarak kayboluncaya kadar lekeyi diş fırçası ile fırçalayın.

Bu yöntemlerden birini veya birkaçını denedikten sonra ellerinizi yıkayın ve nemlendirin. Bu ilaçların hiçbiri cildiniz için tehlikeli olmamasına rağmen, sürtünme ve nem cildinizi kurutup, yıpratabilir. Ellerinizi bol su ile yıkayarak hiç temizlik maddesi kalmayana kadar arındırmalısınız. İşlemler bittikten sonra el ve vücut kremi gibi nemlendirici bir krem sürmeyi sakın ihmal etmeyin. Böylece ellerinizin tahriş olmasını önlersiniz. Bol miktarda limon suyunu elinize dökün, Limon suyu ile bir miktar tuz ekleyin, Leke çıkıncaya kadar ovalayın.

Taze Ceviz Kabuğu Eli Neden Boyar

Taze ceviz kabuğunun eli boyamasının çeşitli nedenleri vardır;

 • Ceviz ve fındık gibi kabuklu yemişlerin dış yüzeylerini çevreleyen, yumuşak koruyucu bir kabuk vardır. Ceviz yenmeden önce çıkarılması gereken bu kabuk, çoğu yüzeyi kolayca lekeleyen koyu renkli bir meyve suyu içerir.
 • Eldeki ceviz lekesi bitkinin yapısındaki maddelerin yüzeye teması sonucu kalıcı iz bırakmasıyla oluşur. Ceviz boyası genellikle cilde temas ettiğinde bu iz oluşur.
 • Bu koyu renkli su özellikle taze cevizde çok fazla miktarda bulunur. Bu yüzden özellikle taze ceviz elde leke oluşturur.

Ceviz Kabuğu Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Cevizi kabuğundan ayırırken ya da yemek için soymak istediğinizde hızlı şekilde koyu renk bir leke bıraktığını görürsünüz. Eğer belirli yöntemler uygulamazsanız bu leke bulunduğu yüzeyi kalıcı olarak boyayabilir. Ceviz kabuğu lekesi kumaştan nasıl çıkar ve bu renkten tamamen nasıl kurtulunur bilmiyorsanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 1. Yarım bardak suya yarım yemek kaşığı kadar  gibi leke çıkarmakta etkili bir sıvı deterjan ve bir tatlı kaşığı beyaz sirke ekleyip karıştırın.
 2. Birkaç kat sarıp kalınca bir tabaka haline getirdiğiniz kağıt havluyu bu karışıma batırıp lekenin üzerine kapatın ve 5 dakika bekletin.
 3. Eğer kumaş ince değilse 5 dakikanın sonunda süngerle bastırarak ovalayın. Eğer inceyse yeni bir kağıt havlu ile işlemi tekrarlayın.
 4. Leke tamamen çıkana kadar bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Ceviz lekesinin oluştuğu kumaş koyu renkli ise, uygulayacağınız karışımı önce kumaşın görünmeyen bir köşesinde deneyerek rengini ağartmadığından emin olun.

Çamaşır deterjanı ve çamaşır sodası

 1. Eğer leke çıkmıyorsa deterjan ve soda kullanabilirsiniz.
 2. Bir kap içerisinde bir ölçek çamaşır deterjanı ile yarım ölçek çamaşır sodasını karıştırın.
 3. Bu karışıma yarım ölçek su ekleyerek çamur kıvamına getirin.
 4. Kumaş üzerinde bir fırça yardımıyla küçük daireler çizerek yedirin. Bol su ile durulayın, lekenin azaldığını fark edeceksiniz.
Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN