Çay Ağacı Yağı Cilde Faydaları Nelerdir?

Çay Ağacı Yağı Cilde Faydaları Nelerdir?

Son zamanlarda eş dost arasında ve internette sıkça duyduğunuz bir bitkisel yağ var: çay ağacı yağı. Peki herkesin dilinden düşüremediği bu çay ağacı yağı nedir ve daha da önemlisi cilt için nasıl kullanabiliriz?

Çay Ağacı Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Çay ağacı yağı veya çay ağacı kullanılarak yapılan maskeler ve serumları uygulayacağınız bölgeyi öncesinde iyice temizleyip nazikçe kurulayın. Sivilce, leke ve yara izi gibi cilt sorunlarında kullanacağınız zaman direk olarak sorunlu bölgelerin üzerine yoğunlaşın. Genel cilt güzelliği ve cilt bakımı için ise tüm yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Eğer herhangi bir süre belirtilmemişse kullandıktan yarım saat sonra soğuk su ile durulayın. Çay ağacı yağına karşı alerjiniz olup olmadığını test etmek için önce küçük bir bölgeye uygulayıp 1 saat bekleyebilirsiniz.

Çay ağacı yağını saçlarınız için kullanacaksanız genellikle saçlarınızı duruladığınız suyun içine birkaç damla katarak kullanabilirsiniz.

Nasıl kullanacağımızı artık biliyoruz, isterseniz bir de hangi cilt sorunları için kullanabileceğimize bir göz atalım;


Çay Ağacı Yağının Cilt İçin Hangi Faydaları Var?

• Sivilceleri temizler ve tedavi eder
• Sedef hastalığına iyi gelir
• Tırnaklardaki ve ayaktaki mantar ve enfeksiyonları giderir
• Kuru ve egzamaya yatkın ciltlere iyi gelir
• Gözlerdeki arpacığı iyileştirir
• Aşırı kuru saç derisini canlandırır, kepekleri azaltır
• Elleri doğal olarak sterilize eder
• Yağlı ciltlerin yağ dengesini ayarlamaya yardım eder
• Makyajı ciltten temizlemeye yardımcı olur
• Cilt kesiklerine ve enfeksiyona karşı kullanılır
• Et benlerini yok etmek için faydalanılabilir
• Böcek ısırıklarını yatıştırır
• Ayak kokusu ile savaşır


Çay Ağacı Yağı İle Sivilceler Nasıl Temizlenir ve Tedavi Edilir?

Çay ağacı yağının en çok bilinen kullanım alanı sivilceleri, sivilce lekelerini temizlemesi ve tedavi etmesi. Hatta İran’ın İsfahan Üniversitesi çay ağacı yağının sivilceleri tedavi ettiğine dair bilimsel bir çalışma dahi yapmış. Bu şifalı yağı kullanarak sivilcelerden, siyah noktalardan ve diğer kabarcıklardan kurtulabileceğiniz bir kaç yol bulunuyor:

#1 Çay ağacı yağı ve Güvercin ağacı yağını birlikte kullanmak

5 damla çay ağacı yağını 20 damla güvercin ağacı yağı ile bir şişe içinde karıştırın. Şişenin kapağını kapatın ve iyice çalkalayın. Bu karışımı bir pamuk yardımı ile günde 2 kere tüm yüzünüze uygulayın. Çok bastırmamaya ve tahriş etmemeye dikkat edin. Bu şekilde 2 hafta uyguladıysanız ve uygulamaya devam etmek istiyorsanız 4-5 gün ara verin. Çay ağacı yağı cildinizi aşırı kurutabilir bu da istediğimiz bir durum değil. Çay ağacı yağı cildinizi güneşin istenmeyen etkilerine karşı daha duyarlı hale getireceği için bu uygulamayı daha çok geceleri yapmanızı da öneririm.

#2 Hassas ciltler için uygulanabilecek daha hafif bir çözüm

Hassas bir cilde sahipseniz bir kaç damla çay ağacı yağına bir çay kaşığı zeytinyağı ekleyip karıştırarak da kullanabilirsiniz. Bu uygulamada zeytinyağı yerine aynı miktarda Hindistan cevizi yağı da kullanmak mümkün. Bu karışımı sivilcelerin üstüne direk olarak uygulayabilirsiniz.Yine bu uygulamayı da günde bir kere uygulayıp 1 hafta uyguladıktan sonra 4-5 gün ara vererek kullanmanızı öneriyoruz.

#3 Çay ağacı yağı jeli ile akne temizleme ve tedavi

%5 oranına seyreltilmiş çay ağacı yağı jeli genellikle yüz yıkama jeli olarak satılır. Bu jel aynı zamanda ufak ve orta büyüklükteki kiste dönüşmemiş aknelerin de tedavisinde oldukça etkilidir. 45 gün boyunca günde 2 kere olacak şekilde bu jel ile yüz temizlenerek kullanılır. Fiyatı çok pahalı olmadığı için denemeye değebilir.

#4 Vücudun yüz hariç diğer bölgelerinde çıkan sivilceler için

Vücudun diğer bölgelerinde çıkan sivilceleri tedavi etmek için de çay ağacı yağı kullanabilirsiniz. Badem yağı veya Jojoba yağı gibi taşıyıcı bir yağla birkaç damla çay ağacı yağını karıştırarak bu karışımı banyo küvetinizdeki ılık suya ekleyin. Birkaç dakika karışmasını bekledikten sonra bu suya girip 10-15 dakika arası vücudunuza nüfus etmesini sağlayın. Bunu vücuttaki istenmeyen sivilcelerden kurtulana kadar her banyonuzda tekrar edebilirsiniz.

#5 Yoğurt ve bal ile etkisini artıralım

Eğer sivilceler için doğal tedavi yöntemleri araştırmaya bir süredir devam ediyorsanız karşınıza mutlaka yoğurt ve bal maskeleri çıkmıştır. Bir diğer etkili madde olan çay ağacı yağını da bu maskeye ekleyerek etkisini artırabiliriz. Nasıl mı yapacağız? Şöyle:

1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı yoğurdu karıştırıp içine 2 veya 3 damla çay ağacı yağı ekleyin. İyice karıştırdığınız bu karışımı yüzünüzdeki sivilcelerin üzerine sürün ve bu şekilde 20 dakika bekleyin. Sonrasında yüzünüzü yıkayın ve maskeyi durulayın. Bu uygulamaya günlük olarak devam edin. Cildinizin aşırı kuruduğunu hissedecek olursanız maskeyi kullanmaya bir süre ara verin.


Çay Ağacı Yağı Kullanılarak Sedef Hastalığı Nasıl Rahatlatılır?

Bir kaç damla çay ağacı yağını bir yemek kaşığı soğuk sıkma doğal zeytinyağı içinde seyreltin. Bu seyreltiyi sedef bulunan bölgelerinize günde birkaç kere sürün. Rahatladığını ve lekelerin azaldığını göreceksiniz.

Alternatif bir yöntem olarak;

2 yemek kaşığı erimiş Hindistan cevizi yağı ile 10 damla çay ağacı yağını karıştırarak kullanabilirsiniz. Bu karışımı sedeften etkilenmiş bölgelere günde 2 veya 3 kez uygulayabilirsiniz.

Eğer sedef çok yaygınsa veya birden fazla bölgedeyse;

Bu durumda banyo yaparken küveti ılık su ile doldurup bir kaç damla çay ağacı yağı damlatarak bu suda bir süre bekleyip tedavi edebilirsiniz.


Çay Ağacı Yağı ile Egzama Nasıl Tedavi Edilir?

Egzama gerçekten en zor cilt problemlerinden, bu yüzden egzama sıkıntısını yaşayanlara en kısa sürede şifa dilerim. Çay ağacı yağının antiseptik etkisi bulunur yani mikropların üremesini engelleyici etki gösterir. Bu da egzama tedavisi için kullanıldığında kaşıntıyı azaltıcı yönde fayda sağlar. Daha fazla hasarın önüne geçerken bir yandan da mevcut hasarın giderilmesi için cildi onarır.

Peki egzama için çay ağacı yağını nasıl kullanmalıyız?

Yarım bardak Hindistan cevizi yağı ile 20 damla çay ağacı yağını karıştırın. Bu karışım ile egzama bulunan bölgeleri nazik bir şekilde ovalayın. Bu işlemi günde 2 kere tekrar edin.

Eğer vücudunuzda bir kaç bölgede egzama bulunuyorsa

Bu durumda çay ağacı yağını banyonuzun bir parçası haline getirmek isteyebilirsiniz, böylece aynı anda tüm bölgelere bir tedavi uygulamış olursunuz. 2 yemek kaşığı zeytinyağı veya badem yağına 15 damla çay ağacı yağı ekleyerek oluşturacağınız karışımı banyo küvetinizdeki ılık suya ekleyin. 1-2 dakika sonra karıştığından emin olarak bu suyun içinde 15-20 dakika bekleyin.


Çay Ağacı Yağı İle Tırnak Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?

Yapılan çalışmalarda 3 ay boyunca düzenli olarak doğal çay ağacı yağı ile tedavi edilen ayak tırnaklarında mantarın tedavi edildiği gözlemlenmiş. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken bir durum var: Kullanacağınız çay ağacı yağının %100 doğal olması gerek. Cildinize kaçırmadan tırnakların üzerine günde 1 veya 2 kere uygulayın. Uygulamayı bir pamuk topu ile yapmanız daha sağlıklı olacaktır.


Çay Ağacı Yağı Gözlerdeki Arpacığı Nasıl İyileştirir?

Arpacık göz kapaklarının kenarlarında meydana gelen iltihaplı şişliklerdir. Genellikle bakteriyel bir enfeksiyon sonucu oluşurlar. Çay ağacı yağının anti bakteriyel etkisi sayesinde arpacığın iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Bu şifalı yağ bir yandan iltihabın azalmasını sağlarken bir yandan da yeni bakterilerin üremesini azaltıcı etki gösterir.

Peki nasıl uygulamalı?

1 çay kaşığı çay ağacı yağını 2 yemek kaşığı su ile karıştırın ve karışımı iyice çalkaladıktan sonra buzdolabında bir süre soğumaya bırakın. Göz çevrenize nazik ve dikkatli bir şekilde günde 3 kere sürün. Bu işlemi şişkinlik ve ağrı gidene kadar tekrar edin.


Çay Ağacı Yağı Saçlar İçin Nasıl Kullanılır?

Çay ağacı yağı farklı maske ve ürün ve kürler şeklinde saçlar için kullanılabiliyor. Büyük kozmetik marketlere gittiğinizde ya da internette arama yaparak bu çay ağacı yağı maskesi, çay ağacı yağı kremi, çay ağacı yağı kremi gibi ürünleri görmeniz mümkün. Dilerseniz bu şekilde kullanabileceğiniz gibi isterseniz de çay ağacı yağını saf bir şekilde kullandığınız doğal tarifleri de deneyebilirsiniz.

#1 Çay ağacı yağı ile kepeğe elveda

Çay ağacı yağı şampuanını kullanarak kepeğe karşı etkin bir koruma sağlayabilirsiniz. Eğer bulabilirseniz %5 oranındaki şampuanları tercih edin.

Ben doğallıktan yanayım ve bu ürüne para vermek istemiyorum diyenler bir kaç damla çay ağacı yağını bir kaç damla okaliptüs yağı ile karıştırıp hafifçe ısıtarak saçları için sıcak yağ tedavisi uygulayabilirler. Isıttığınız bu yağ karışımı ile saç derinize iyice masaj yapın ve 1 saat bu şekilde saçlarınızda kalmasını sağlayın. Ardından şampuanlayarak yıkayın.

Alternatif olarak yağları ısıtma şansınız yoksa bu yağ karışımına bir miktar da şampuan ekleyerek karıştırın ve bu karışımla saçlarınızı yıkayın. Yıkarken saç derinize bolca masaj yapmayı unutmayın.

#2 Pul pul dökülen kuru saç dipleri için ev yapımı çay ağacı yağı şampuanı

Eğer saç deriniz sık sık kuruyup pul pul dökülür hale geliyorsa bu şampuan hayatınızı kurtarabilir. Yapmanız gereken sadece 4-5 damla çay ağacı yağı, 4-5 damla aloe vera jeli, 4-5 damla lavanta yağı ve 4-5 damla Hindistan cevizi yağını karıştırıp çalkalamak. Bu şampuanla saçlarınızı ilk yıkamanızdan itibaren saç derinizin rahatladığını ve kuruluğun azaldığını göreceksiniz.

#3 Çay ağacı yağı ile saç uzatma ve kalınlaştırma

Çay ağacı yağını düzenli kullanmak aslında sağlıklı saçlara kavuşmak için yeterli bir yol. Ama siz saçlarınızın daha hızlı uzaması ve daha sağlıklı ve kalın görünmesini istiyorsanız bu tarifi deneyebilirsiniz.

Bir kaç damla çay ağacı yağını eşit miktarda badem yağı ile karıştırıp içine bir veya iki damla zeytinyağı damlatın. Her şampuanlamadan önce saç derinize bu karışım ile 3-4 dakika masaj yapın.


Çay Ağacı Yağı İle Elleri Nasıl Sterilize Edebiliriz?

Ellerinizi sterilize etme konusunda hassassınız ama kimyasal olmalarından korkuyorsunuz. Hepimiz öyleyiz. 2 damla çay ağacı yağı ile 1 çay kaşığı el losyonunu karıştırarak doğal bir sterilizasyon sağlayabilirsiniz.


Yağlı Ciltlerin Dengesi Çay Ağacı Yağı Kullanarak Nasıl Düzenlenir?

Her zaman kullandığınız nemlendiricinin içine 2 damla çay ağacı yağı damlatın ve iyice çalkalayın. Normal rutininizde kullandığınız gibi nemlendiriciyi kullanmaya devam edin. Yağlı ciltlerin en büyük sorunu olan sivilcelerin oluşmaması için bakterilerin öldürülmesini sağlayan çay ağacı yağı aynı anda cildinizdeki yağ oranının da dengelenmesini sağlayacaktır.


Çay Ağacı Yağı İle Makyaj Nasıl Temizlenir?

1/4 bardak kanola yağı ile 10 damla çay ağacı yağını cam bir şişe içinde karıştırın. Karışımı sıkı bir şekilde çalkalayın ve iyice iç içe geçtiklerinden emin olun. Bu karışımı karanlık ve serin bir yerde saklamaya gayret edin.

Kullanacağınız zaman bu karışımdan bir parça pamuğa dökerek makyajınızı temizleyebilirsiniz. Makyajın ne kadar kolay bir şekilde çıkacağına şaşıracaksınız. Ardından ılık bir suyla durulayıp tonik uygulayabilirsiniz.


Çay Ağacı Yağı İle Yara ve Kesikleri Enfeksiyona Karşı Koruma Nasıl Sağlanır?

Doğal yara merhemi olarak kullanabileceğiniz çay ağacı yağı yaranın mikroplardan korunmasını sağlar. Öncelikle yara ve kesik durumlarında su ve oksijenli su kullanarak yarayı temizledikten sonra bir iki damla çay ağacı yağı damlatıp bir bandajla sararak yaranın veya kesiğin enfeksiyon kapmasını önleyebilirsiniz.


Çay Ağacı Yağı İle Et Benleri Nasıl Yok Edilir?

Yeni çıkmış veya orta boyutta et benlerini ve cilt yüzeyinde oluşmuş küçük çıkıntıları da çay ağacı yağı ile yok edebilirsiniz. Seyreltilmiş çay ağacı yağını bir pamuk yardımı ile bu et benlerinin ve çıkıntıların üzerine sürün ve kurumaya bırakın. Yavaşça yok olduklarına şahit olacaksınız.


Çay Ağacı Yağı İle Böcek Isırıkları Nasıl Yatıştırılır?

Böcek ısırıklarında etkiyi azaltma ve acıyı yatıştırmak için çay ağacı yağından faydalanabilirsiniz. 3 damla çay ağacı yağı ile 3 damla limon veya 3 damla zeytinyağını karıştırın. Bu karışımı pamuk ile böcek ısırığının bulunduğu bölgeye sürün.


Ayak Kokusunu Azaltmak İçin Çay Ağacı Yağı Nasıl Kullanılır?

Çay ağacı yağının anti bakteriyel etkilerinden bahsetmiştik. Bu etkiyi en çok hissedebileceğiniz yerlerden birisi de ayak kokularını gidermesi. Yarım çay kaşığı Hindistan cevizi yağı ile 2-3 damla çay ağacı yağını karıştırın. Bu karışımla ayaklarınıza masaj yapın. Bir süre kullandıktan sonra ayak kokusunun hızlı bir şekilde azaldığını göreceksiniz.


Çay Ağacı Yağının Cilt Lekelerine de Faydası Var mı?

İnternette yaygın bir şekilde çay ağacı yağının cilt lekelerine karşı iyi geldiği ve kullanılabileceği söylenmiş ama güvenilir kaynaklarımız arasında yaptığımız araştırmada çay ağacı yağının cilt lekeleri açısından herhangi bir kullanım alanına rastlayamadık. Sivilceler için kullanımını anlatan birkaç kaynak aynı zamanda sivilce izlerine de iyi gelebileceğini söylemiş. Bu yüzden kesin bir dille yalanlamak istemiyoruz ama çay ağacı yağı ile çok yaygın bir leke tedavisinin söz konusu olmadığını da belirtmemiz gerek.


Çay Ağacı Kullananların Yorumları Nasıl?

  • Sivilceler için kullananların birçoğu sonuçtan memnun kalmışlar.
  • İltihap kurutucu etkisini görenler acil durumlar için sürekli yanında taşıdıklarını belirtiyorlar.
  • Böcek ısırıklarını çok hızlı şekilde iyileştirdiği gözlemlenmiş.
  • Çıkmış sivilcelerde kullanıldığında 3-5 gün arası söndürdüğü söyleniyor.
  • Özellikle yağlı cilde sahip kişiler kullanımından oldukça memnun olduklarını belirtiyorlar
Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?