Burun İçinde Yara

Burun İçinde Yara

Burun, koklama ve solunum organıdır, nefes alıp verişlerimiz sayesinde düzenli bir yaşam içerisinde oluruz. Fakat burun içerisinde kuruluk ve çıkan yaraların dayanılmaz bir  acı vermesi neredeyse nefes almaya küsecek kadar şiddetli olabiliyor. Dışarıda arabalardan çıkan egzoz dumanı, evde olası kokular veya nemsizlik vb. durumlarda burnunuz da kuruma ve yara oluşması görülür. Birbaşka durum ise mevsimsel değişikliktir. Değişiklik sonucu burun kuruması, burunun bakterilerden koruma gücünü azaltmaktadır buda burunda yaralar oluşmasına yol açmaktadır. Kış mevsiminde kullanılan Klima, vantilatör ve soba gibi bir çok elektirikli ısıtıcılar havayı ısıttığı gibi de kurutuyor. Bu nedenle yaralar ve kuruluk oluşuyor

Burun yarası nasıl geçer?

Bulunduğunuz ortamın nem dengesini sağlayın. Kuru bir ortamda bulunuyorsanız buhar makineleri ile odanın nemini sağlaya bilirsiniz. Eğer odamı nasıl kolay bir şekilde nemlendire bilirim diyorsanız, gün içerisinde odanızı havalandırmanız ve akşam yatmadan yatağınızın yanına bir bardak su koyarak yeterli miktarda nemlenmesini sağlaya bilirsiniz. Eğer ilaç kullanmak istiyorsanız bepanthen kremini tavsiye ediyorum. Burnunuzu nemlendirmek için spreylerde kullana bilirsiniz.

kolayca nasıl iyileştirebilirim diyosanız.

  • Kırmızı zırnak ve sığır böbreğinin yağını krem kıvamına getirebilir ve yaranın olduğu bölgeye sürebilirsiniz.
  • Kaymak ve yoğurt yaranın bulunduğu bölgelere günde birkaç defa sürerek giderebilirsiniz.
  • Burun içi yaralarınız için sarısabır tozu’da kullana bilirsiniz. Sarısabır tozu genelde trobikal mevsime sahip bölgelerde oluşur. Diğer adı öd ağacıdır. Bu tozu burnunuz daki yaranın üstüne 1-2 hafta sürerek yaranızı yok edebilirsiniz.
  • Birbaşka yöntemimiz ise servi kozalağı incir ile yaranın olduğu bölgeye sürebilirsiniz.

Alınabilecek önlemler!

  1. Bulunduğunuz ortamın nemine ve temiz olmasına dikkat edin.
  2. Burnunuzu sık sık yıkayın.
  3. Grip, nezle gibi hastalıklarınızda maske takmanız hastalığınızın geçmesini kolaylaştırır ve burnunuzu bakterilerden korur.
  4. Hangi çiçeğin tozuna alerjiniz var ise doktorunuzdan alerjinin tedavisini sağlayın.
  5. Spreyler buruna zarar vermezler, sürekli olarak kullanabileceğiniz spreylerden alabilirsiniz.
Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Burun İçinde Yara

BİRDE BUNLARA BAKIN