Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

Burun Akıntısına Ne İyi Gelir?

Cebinizdeki Mendilleri Artık Çöpe Atabilirsiniz

Burun akıntısı söz konusu olduğunda çareyi eczane raflarında arıyorsanız ama yine de aradığınız çözümü bulamıyor, “Burun akıntısı nasıl geçer?”, “Burun akıntısına ne iyi gelir?” diye merak ediyorsanız belki de doğal malzemelerden yardım almanızın vakti gelmiştir.

Çünkü hiçbir kimyasal olmadan, tamamen bitkisel yöntemlerle burun akıntısını durdurmak sandığınızdan daha kolay.

Burun akıntısı neden olur?

Burun akıntısı sinüs ve nazal pasajlarda mukus arttığında oluşuyor. Mukus artışı ise vücuda giren virüsleri ya da alerjenleri temizlemek için vücudun geliştirdiği bir savunma sistemi aslında. Peki bu mukus artışı neden oluyor, gelin başlıca sebeplerine bakalım.Soğuk algınlığıHava koşullarında gerçekleşen ani değişiklikler, mevsim geçişleriHavadaki virüslerSinüs enfeksiyonuPolen, güneş ve toz gibi alerjilerÇok acı ve baharatlı yiyecekleri düzenli olarak tüketmekBurun kemiğinde oluşan eğrilikler, burun kanallarında ortaya çıkabilen tümörlerHormonal değişiklikler, gebelik dönemi

Burun akıntısı nasıl geçer? Burun akıntısına ne iyi gelir?

Burun akıntısı yaşıyorsanız ve artık rahat nefes almak istiyorsanız aslında birçok doğal malzeme size anında rahatlama sağlamak için hazır bekliyor. Mesela şunlar gibi…

Tuzlu su

En bilinen yöntem kuşkusuz tuzlu su. Mukusu incelten ve burun akıntısının oluşturduğu tahrişi azaltan tuzlu su mikropları da vücuttan atıyor. Bir bardak ılık suya yarım çay kaşığı sofra tuzu ekleyin ve eriyene kadar karıştırın. Ardından bir damlalık yardımıyla burun deliklerinize bu karışımdan birer damla damlatın. Bu yöntemi burun akıntınız rahatlayana kadar günde birkaç uygulamanızda hiçbir sakınca yok.

Zerdeçal

Antioksidan, antienflamatuvar, antibakteriyel ve antiviral özellikler taşıyan tam bir doğal mucize olan zerdeçal burun akıntısı için de birebir. İster sıcak bir bardak süte bir kaşık zerdeçal karıştırarak gece yatmadan önce içebilir, ister öğütülmüş zerdeçalı bir fincan keten tohumu yağıyla tavada kavurarak dumanını içinize çekerek rahatlama sağlayabilirsiniz.

Zencefil

Antiviral, antitoksik ve antifungal özellikler taşıyan zencefil burun akıntısı dahil birçok solunum yolu rahatsızlığına çare. Zencefili tuzlayarak çiğ yiyebileceğiniz gibi çay gibi demleyerek de içebilirsiniz.

Hardal yağı

Antibiyotik özellikler içeren hardal yağı mikroplarla savaşarak burun akıntısına çözüm olabiliyor. Çok az miktarda hardal yağını ısıtın ve bir damlalığa alarak günde iki kez burun deliklerinize damlatın. Hardal yağının kısa sürede burun kanallarını açtığını ve nazal geçişlerini temizlediğini fark edeceksiniz.

Sarımsak

Antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahip olan sarımsaktan faydalanmak için onu çiğ olarak tüketebilirsiniz ya da bir bardak suya üç diş sarımsak katarak kaynatabilir, karışımı süzdükten sonra bir kaşık bal ekleyerek içebilirsiniz.

Bal

Sarımsaklı karışımda tatlandırıcı olarak kullandığımız bal antibakteriyel ve antiviral özellikleriyle tek başına da bir doğal mucize aslında. Burun akıntısına çözüm olarak bir bardak ılık suya iki çay kaşığı bal ekleyip bu karışımı günde 2 kez içebilirsiniz.

Okaliptüs yağı

Rahatlatıcı etkiye sahip olan okaliptüs yağı burun akıntısı için en kesin çözümlerden biri. Tek yapmanız gereken bir mendile birkaç damla okaliptüs yağı damlatmak ve burun akıntısının sizi rahatsız ettiği anlarda bu yağı koklayarak içinize çekmek. İşte bu kadar basit!

Not: Burun akıntısı probleminiz uzun süre devam ediyor ve buna öksürük, ateş, terleme gibi belirtiler eşlik ediyorsa hemen bir doktora görünmelisiniz. Ayrıca yukarıda saydığımız tüm malzemeler doğal olsa da herhangi birine hassasiyetiniz olması ihtimaline karşı kullanmadan önce yine bir uzmanın onayını almanızı öneririz.

Geçmiş olsun!

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?