Bu Koronavirüs Mü, Grip Mi, Yoksa Alerji Mi?

Bu Koronavirüs Mü, Grip Mi, Yoksa Alerji Mi?

COVID-19 suşu ile koronavirüsün dünyaya yayılışı tüm gezegeni alarma geçirmiş durumda. Dünyanın her yerindeki insanlar kendilerine koronavirüs ile diğer durumları nasıl birbirlerinden ayırabileceklerini soruyorlar. Büyük soru ise şu, yaşadığınız şey koronavirüs mü, grip mi, yoksa alerji mi?

Vaka sayısındaki artış çoktan enfeksiyonu kapmış olan 200.000 kişiyi aşmış durumda. Bu da sağlık hizmetlerinin yeterli bir şekilde yanıt verme yetilerini test ediyor. Virüs hızlı bir şekilde yayıldığından dolayı hastane yatakları endişe verici bir oran ile doluyor.

Protokoller her farklı vakada farklılık gösteriyor: Şüpheli vakalar,bireylerin izole olması gereken vakalar hastaneye yatırılması gereken hastalar, ve evlerinde izolasyona devam edebilecek olan hastalar. Bunlar haberlerde görünmese de, grip ve alerji gibi diğer hastalıkların var olmaya devam ettiğini de aklımızda tutmamız gerekir.

Bugün genel bir rehber olarak görev yapabilecek bir bakış açımız olabilmesi için bu senaryoların her birinin işaretçilerine daha ayrıntılı bir şekilde bakacağız. Bugünkü yazımızı okuduktan sonra yaşadığınız durum ile ilgili; bu koronavirüs mü, grip mi, yoksa alerji mi; sorusuna daha rahat cevap verebileceksiniz.

Koronavirüs Semptomları

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yaşıyor olduğumuz COVID-19 salgınını bir pandemi ilan etmiştir. Bu enfeksiyonu tanımlayan üç semptom şunlardır:

 • Ateş
 • Kuru öksürük
 • Fiziksel bitkinlik

Bazı vakalarda hastalar ishal, karın ağrısı, odinofaji -boğaz ağrısı- ve rinore -burun akıntısı- da deneyimlemiştir. Görebildiğimiz üzere, semptomlar çok spesifik değildir ve diğer patolojiler ile karıştırılmaları son derece kolaydır. Ayrıca, COVID-19 için test sonuçları pozitif gelen tüm hastaların semptomların tümünü göstermedikleri de doğrudur.

Grip Semptomları

Grip, influansa virüsü ve suşlarından dolayı ortaya çıkan bir hastalıktır. Her yıl tekrarı görülen grip vakaları soğuk hava ile birlikte gelen mevsimsel grip ile ilgilidir. Aynı zamanda, arada bir, H1N1 virüsü (domuz gribi) durumunda da olduğu gibi grip virüsünde görülen mutasyonlar dolayısıyla salgınlar da ortaya çıkabilir.

Mevsimsel gribin semptomları şu şekildedir:

 • Ateş
 • Öksürük
 • Boğaz ağrısı
 • Nefes darlığı

Yorgunluk ve fiziksel bitkinlik de grip virüsünün tanımlayıcı özelliklerindendir. Grip söz konusu olduğunda vücutlarımız günlük aktiviteleri devam ettirmek ya da yataktan çıkmakta bile ciddi güçlükler yaşayabilirler.

Alerji Semptomları

Bahar ya da güz aylarında birçok insanın muzdarip oldukları solunum alerjileri koronavirüs ya da gribe kıyasla çok daha hafiftir. Dahası, bu alerjiler genellikle üst solunum yollarında ortaya çıkarlar. Alerjiler, kişinin burnunu etkilemelerinin yanında gözlerini de etkilerler.

Alerji varlığına işaret edebilecek durumlara aşağıdakiler dahildir:

 • Rinore – burun akması
 • Hapşırık
 • Gözlerde sulanma
 • Burun ucunda eritem: Bu durum burundaki tahriş dolayısıyla ortaya çıkan kırmızımsı rengi belirtir.

Semptomların hafif ancak sürekli olduğunu belirtmek önemlidir. Kuru öksürük durumu ani spazmlar halinde görülebilse de örneğin gripte oldukları kadar yoğun hale gelmezler. Ve, kişinin deneyimlediği yorgunluk ve fiziksel bitkinlik hiçbir şekilde viral enfeksiyonlarda yaşanan durumlarla karşılaştırılamaz.

Bu Koronavirüs Mü, Grip Mi, Yoksa Mevsimsel Alerji Mi?

Öncelikle, grip ve koronavirüs benzer semptomlara sahiptir ve yoğunlukları da birbirlerine benzerdir. Bu da bu iki virüsün arasında ayrım yapmayı zorlaştırır. Ayrılma noktaları epidemiyolojik bağ olarak bilinen şeydir.

Epidemiyolojik bağ, enfeksiyonu kapmış olan bir kişi ile etkileşimde olmak anlamına gelir. Bundan dolayı, koronavirüs varlığı şüphesinin oluşabilmesi için, kişinin ateşi olan, ve bu ateş örneğin COVID 19 dolayısıyla olan, bir kişi ile etkileşime girmiş olması gerekir. Bunun sebebi kişinin virüsün sirkülasyonda olduğu bir coğrafi bölgede bulunmuş olması ya da pozitif test etmiş olan biri ile zaman geçirmiş olması olabilir.

Alerjiler söz konusu olduğunda aradaki farkı belirlemek çok daha kolaydır. Semptomlar hafiftir ve sistemik bir etki olmaksızın yüzde odaklanma eğilimindedirler. Dahası, bu semptomlar spesifik bir uyarana cevaben ortaya çıkarlar, bu uyaran mevsim – bahar ya da güz – ya da çevrelerinde belli başlı maddelerin varlığı olabilir.

Eğer şüphe varsa son söz her zaman bir doktorda olacaktır. Herhangi bir şüpheyi gidermek için bir uzmana danışmak, özellikle de ateş durumunda, önemlidir. Sağlık merkezlerinin elinde bulunan bazı testler koronavirüs varlığını hızlı bir şekilde belirleyebilir.

Ayrıca hatırlayın ki, durumunuzun koronavirüs değil de mevsimsel grip olması bunu daha az ciddi hale getirmez. Zayıf bir bağışıklık sistemi ya da kronik bir hastalığı olan insanlar için influenza da en az koronavirüs kadar, hatta belki de daha tehlikelidir. Bundan dolayı, her iki durumda da risk altındaki hastalara titiz bir tedavi uygulanması gerekir.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN