Boraks

Boraks

Kimyasal madde özelliğinde olan ve pek çok alanda işe yarayan boraks, her evde bulundurulması ancak bilinçli bir şekilde kullanılmasına özen gösterilmesi gereken bir maddedir. Beyaz toz şeklinde olan ve suda çözünebilen asidik yapıda olan boraks, deniz suyunda kendiliğinden var olan bir maddedir.

Eski uygarlıklarda temizlik amacıyla ve yiyeceklerin uzun süre saklanması için kullanılmıştır. Borik asit olarak da bilinen boraks, dahili yoldan alındığında zehirleyicibir kimyasala dönüşebilmektedir. Diğer yandan ise metal zehirlenmelerine karşı da boraksın zehirlenmeyi azaltıcı etkisi bilimsel araştırmalar sonucunda elde edilen bilgiler arasındadır.

Kullanım alanı oldukça geniş olmakla birlikte kanserli hücreleri yok ettiği gibi boraksın faydaları niteliğindeki bilgilere de sıkça rastlamak mümkündür. Günümüzde en çok bayanların evlerinde doğal ve etkili bir temizleyici olarak tercih ettikleri boraksın çok değişik kullanım şekilleri bulunmaktadır. Boraks toprakta bitkilerin içeriğinde doğal olarak bulunduğu kadar insan vücudunda da olan bir mineraldir.

Boraks Nedir?

Su, oksijen, sodyum ve   bor minerallerinin bir araya gelmesi ile oluşan maddenin adına boraks denmektedir. Sağlık alanında, ev temizliğinde ve böcekleri imha etmek amacıyla boraksın kullanım alanı oldukça yaygındır. Aktar ve organik ürün satan dükkanlardan rahatlıkla bulunabilen boraks, özellikle son günlerde evde oyun hamuru yapmak amacıyla tercih edilen maddelerden biri olmuştur.

Boraksın Özellikleri Nelerdir?

Beyaz renkte ve toz formunda olan boraks, kristal şeklinde bulunmaktadır. Suda ve gliserin içinde çözünme özelliğine sahiptir. Alkolde çözünme özelliği bulunmayanboraks 75 derecede erimektedir. Erime halinde iken suyunu kaybetmeye başlayan boraks maddesi 200 derecede kaynamaya başlamaktadır.

En önemli özelliklerinden biri de suyun sert yapıda olmasını en aza indirgemektedir. Bu nedenle deterjan yapımında boraksın yeri ayrı olurken, ev hanımlarının pek çoğu da boraksın bu özelliğinden yararlanmak için çamaşır yıkarken boraks kullanmayı tercih etmektedir. Doğal bir antiseptik özelliğinde olmasından dolayı tıp alanında da boraksın olumlu özelliklerinden sıkça yararlanılmaktadır.

Boraksın Kullanım Alanları Nelerdir?

Marketlerde hazır olarak satılan ve kimyasal içeriği yüksek olan deterjanlar ile aynı etkiye sahip olan boraksın en önemli kullanım alanı ev temizliğidir. Diğer temizleyiciler ile aynı etkiye sahip olan ancak kimyasal deterjanlar kadar zararlı olmayan boraksın bu denli tercih edilmesindeki asıl neden zararsız bir maddeolmasından kaynaklanmaktadır. Diğer yandan kozmetik sanayisinde de kendine yer bulan boraks, çeşitli şampuan ve sabun  yapımında da bulunmaktadır.

İnşaat sektöründe de sıklıkla adı geçmekte olan boraks, çimento yapımında sertleştirici özelliğinden dolayı bu alanda da kullanılmaktadır. Enerji sektörü, deterjan ve atık sanayileri de boraksın kullanım alanları arasında yer almaktadır.

Çevre ve insan dostu olarak nitelenen boraks, birçok yerde ve alanda insan hayatını kolaylaştıran ve daha sağlıklı kılma özelliğine sahip bir maddedir. Çamaşır ve bulaşık makineleri için boraks ile hazırlanan karışımları çamaşır ve bulaşıkların en etkili deterjanlarla yıkanmışçasına temiz ve parlak olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda toprak dostu da olan boraks, topraktaki böceklenme oluşumunu önlerken bu işi bitkilere zarar vermeden gerçekleştirmektedir.

Halı ve tuvalet temizliğinde de boraksın etkili dezenfektan özelliğinden yararlanılabilir. Ayrıca evlerde oluşan inatçı böcek ve hamam böceklerine karşı da boraks ile önlem alınabilir.

Boraks aynı zamanda bu sıralar çok fazla yapılmaya başlanan ve çocukların el kaslarını çalıştıran slime denilen oyun hamuru yapımında da kullanılmaktadır

Boraksın Zararları Nelerdir?

Yapısı gereği kimyasal bir madde değerinde olan boraksın faydaları yadsınamaz gerçeklerden biridir. Ancak kimyasal olmasından dolayı kullananların son derece dikkatli olması gerekmektedir. Gıdaların uzun zaman muhafazasında önemli bir faydaya sahip olan boraksı bu amaçla kullanmak ve solunum yolu ile ya da besinler aracılığı ile insan vücuduna girmesi insan sağlığı için oldukça tehlikelidir.

Sıklıkla kullanılmakta olan boraksın kullanıldıktan sonraki imhası da oldukça önemlidir. Aksi halde doğada kalan atıklar bitki ve hayvanların zarar görmesine neden olmaktadır. Boraks ile ellerin teması sonucunda bazı hassas bünyeli kişilerde alerjik yan etkiler görülebilmektedir. Bu alerjiler kaşıntı ya da deride döküntü gibi yan etkiler olabileceği gibi karaciğerde de ciddi bir hasar bırakma şeklinde olabilmektedir.

Ev Temizliğinde Boraks Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev temizliğinde pek çok alanı tertemiz, parlak yapması ve doğal bir temizleyici olması bayanların bu maddeyi evlerinin her yerinde sıklıkla kullanmalarına neden olmuştur. Ancak bilinçli bir şekilde yararlı olan ve fazlası insan sağlığına ve çevreye zararlı olan boraksın mutlaka yararları ve zararları hakkında bilgi sahibi olunarak kullanılması gerekir. Özellikle temizlik esnasında boraksı çok fazla solumamaya dikkat etmek ve temizlik sonrasında yüzeyleri bol su ile durulamak ya da silmek boraks ile ev temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.

Boraks İçilirse Ne Olur?

Oldukça yaygın olan boraks kullanımına dair tavsiyeler sadece harici olarak kullanılmasına yöneliktir. Boraksın yutulması ya da içilmesi durumunda zehirleyici etkisi bulunmaktadır. Boraks zehirlenmelerinde iç organların ciddi zarar görmesi ve kalıcı hasar bırakması olasıdır. Bu nedenle çocuklardan uzak tutmak ve sadece harici olarak kullanmaya dikkat etmek gerekir.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN