Böbrek Taşına İyi Gelen Bitkiler

Böbrek Taşına İyi Gelen Bitkiler

Böbrek Taşı Nedir ve Neden Oluşur?

İdrarda bulunan ürik asit ve kalsiyumun zaman içinde birikmesi sonucunda böbrek taşı meydana gelir. Böbreğin orta kısmında oluşan böbrek taşı, küçük boyutlarda ise kendiliğinden vücudu terk edebilir. Ancak taşların büyük olması durumunda taşlar vücudu terk ederken mesane yoluna zarar verebilir. Bu durumda ise şiddetli ağrılar medyana gelir. Şiddetli ağrılara neden olan böbrek taşı sorunu, toplumda sık rastlanılan rahatsızlıkların başında gelmektedir. Genellikle 20-40 yaş aralığında görülen böbrek taşı problemi, kadınlara kıyasla erkeklerde daha sık görülmektedir. Ayrıca böbrek taşı probleminin tekrar etme olasılığı %80’dir.

Böbrek taşı, genetik yatkınlığa bağlı olarak oluşabileceği gibi kalsiyumun fazla olması, hayvansan proteinin fazla olması ve vitamin desteğinin fazla olması gibi faktörler sonucunda oluşabilir. Bazı kişiler genetik olarak böbrek taşı oluşumuna yatkınlık gösterse de bazı ailelerin beslenme alışkanlıkları sonucunda da o ailede birden fazla böbrek taşı vakasına rastlanılabilir. Böbrek taşı oluşumunu tetikleyen başlıca unsurlar; sofra tuzu, çeşitli besinler, ucuz besin takviyeleri, fabrika çiftliklerinde üretilen hayvansal ürünler, şekerli-unlu gıdalar, musluk suyu ve gazlı içecekler olarak sıralanabilir. Ayrıca yeterince sıvı tüketmemek böbrek taşı oluşumunu tetikleyebilir.  Gut hastalığı, idrar yolu enfeksiyonu, bağırsak hastalıkları ve bazı kemik hastalıklarına bağlı olarak böbrek taşı oluşabilir.  

Böbrek Taşına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

1. Limon ve Zeytinyağı

Safra kesesi taşlarının düşürülmesi için yaygın olarak kullanılan limon ve zeytinyağı karışımı, aynı zamanda böbrek taşı tedavisinde de tercih edilmektedir. 4 çorba kaşığı taze limon suyuna 4 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. Bol su içtikten sonra bu karışımı için. 3 gün boyunca 2-3 kere aynı işlemi tekrarlayın. Limondaki sitrik asit sayesinde kalsiyum kaynaklı böbrek taşlarını kolayca düşürebilirsiniz. Ancak bu yöntem çok büyük boyutlardaki taşlar için uygun olmayabilir. Bu nedenle tedaviyi uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz.


2. Elma Sirkesi

Kullanım alanı bakımından oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan elma sirkesi, böbrek taşı tedavisinde de tercih edilen yöntemlerin başında gelir. Böbrek taşlarını eritmeye yardımcı olan elma sirkesi, taşların atılımını kolaylaştırır. Ayrıca genetik yatkınlık taşıyan kişiler elma sirkesi kullanarak böbrek taşı oluşumunu engelleyebilir. Bir bardak suya iki yemek kaşığı elma sirkesi ekledikten sonra bir çay kaşığı hakiki bal ekleyin ve karıştırın. Günde iki kere aynı karışımı hazırlayın ve tüketin. Tedaviyi 5 gün uyguladıktan sonra bir süre ara verin.

3. Kırkkilit Otu

Böbrek taşı tedavisine önemli katkılarda bulunan kırkkilit otu,  bu konudaki en etkili yöntemlerden biridir. Böbrek taşı oluşumuna karşı genetik yatkınlık gösteren kişiler kırkkilit otu çayı ile vücuttaki kalsiyum oranının dengelenmesini sağlayabilirler. Bu sayede böbrek taşı oluşumuna karşı önlem almış olurlar. Böbrek taşı problemi yaşayan kişiler günde birkaç fincan kırkkilit otu çayı tüketebilirler.


4. Fesleğen 

Salataların olmazsa olmazlarından biri olan fesleğen, çay olarak tüketildiğinde böbrek sağlığına önemli katkılarda bulunmaktadır. Böbrek taşı problemi olanlar her gün bir çay kaşığı fesleğen suyuna aynı oranda bal ekleyerek tüketebilirler. Yaklaşık 3-4 ay boyunca aynı işleme devam edilmelidir. Saf fesleğen suyu, böbrek taşlarının idrar yollarından atılımını kolaylaştırır. Ayrıca fesleğen çayı da tüketebilirsiniz.


5. Isırgan Otu

Böbrek sağlığına ve idrar yollarına önemli katkılarda bulunan ıstırgan otunun faydalarından  böbrek taşı tedavisinde yararlanılabilir. Mesane iltihabını azaltan ısırgan otu, aynı zamanda böbrek taşlarını küçültür. Böbrek taşı problemi olanlar ısırgan otu kapsüllerini veya çayını tüketebilirler. Isırgan otunu çay olarak tüketmek için büyük bir bardak suya iki çay kaşığı ısırgan otu ekleyin ve kaynatın. 10 dakika kaynattıktan sonra süzün ve günde iki kere için. Aynı işlemi 7-10 gün boyunca tekrarlayın.


6. Kara Hindiba Kökü

Böbrek temizliğinde oldukça etkili olan karahindiba kökü, böbrek taşı tedavisine de katkı sağlamaktadır. Ancak tedavi kullanılan kara hindiba kökünün organik olması gerekir. Böbrek taşı problemi olan kişiler bu bitkinin çayını rahatlıkla tüketebilirler.


7. Nar 

Şifa kaynağı olarak nitelen nar, birçok sağlık sorununun tedavisinde fayda sağlamaktadır. Gerek nar suyu gerekse nar tohumları böbrek taşı tedavisinde oldukça etkilidir. Böbrek taşı oluşumundan korunmak ve böbrek taşı problemini ortadan kaldırmak için her gün bir bardak taze sıkılmış nar suyunu tüketebilir veya bir adet narı yiyebilirsiniz. 

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?