Bilek Ağrısı

Bilek Ağrısı

Vücudumuzun en çok kullandığı organlar olan eller ve bileklerde yaşanan ağrılar birçok hastalığın habercisi olabilir. El ve el bileği toplam 27 kemikten oluşur. Hem bir duyu organı hem de uygulayıcı bir organ olarak insan hayatında önemli bir yere sahip olan eller ve bilekler, yaralanmaya ve hasar görmeye en açık organlardır.

El bileği ağrısının nedenleri

  • Tendinit: Tendonlarda gerçekleşen bir enfeksiyon bilek ağrısı oluşturabilir. Enfeksiyon nedeniyle bilek bölgesinde ağrıya şişlik eşlik eder.
  • Burkulma: El bileğinde ağrı meydana getiren en önemli sebeplerden biri burkulmadır. Bilek eklemlerin etrafındaki ligamentlerin incinmesi sonucu gelişen bilek burkulmaları elin bir süreliğine hareketini kısıtlar.
  • Karpal tünel sendromu: Bilekte bulunan sinir dokularının hasar görmesi sonucu işlevini yerine getirememesiyle ortaya çıkan sendrom, kol orta sinirinin bilek ekleminden geçtiği bölgede oluşur.
  • Eklem iltihabı (artrit): Eklem iltihabının birçok nedeni vardır. El bileği ekleminde yaşanan artroza bağlı olarak gelişir. Eklemin çok zorlanmasından strese kadar pek çok farklı neden eklemlerin iltihaplanmasına neden olabilir.
  • Ganglion kist: iyi huylu bir kist çeşidi olan ganglion kist, içi sıvı dolu kapsüllerden oluşur. Bilek bölgesinde şişlik ile kendini gösteren sendrom hacim olarak büyüse de vücudun diğer bölgelerine yayılmaz.
  • Kırılmalar ve İncinmeler: En yaygın görülen bilek ağrısı nedenlerinden bir de ortopedik sakatlıklarıdır. Düşme, çekme, şiddet soncu görülen bilek kırılmaları, el hareketini oldukça kısıtlar. Özellikle spor yapanlarda aşırı ağırlık kaldırmaya bağlı olarak gelişen el bileği incinmesi yumuşak doku hasarı olduğu için uzun süre rahatsız eder.

El bileği ağrısının tedavisi

El bileği ağrısının tedavisi yapılırken altta yatan nedenin bilinmesi gerekir. Bu ağrıların teşhisi için mutlaka bir ortopedi uzmanına görünmeli ve vakit kaybetmeden tedaviye başlanmalıdır. Ağrı şiddetlendiğinde bir süre hareket ettirmemek ve daha fazla hasar görmesini engellemek için el bileği ateli kullanılabilir. Kireçlenme sonucu gelişen el bileği ağrıları için ise fizik tedavi uzmanının önerdiği el bileği egzersizi yapılabilir. Bu ağrıların tedavisinde sıcak ya da soğuk uygulamalar doktor kontrolü altında kullanılabilir. Genellikle buz uygulaması, el bileğinde sakatlık sonucu gelişen şişmelerde kullanılır. Buz uygulaması, bilek burkulmalarında ilk 48 saat şişliği azaltıcı etki gösterir. Artrit ve tendinit gibi inflamatuar hastalıklarda iltihap söktürücü ağrı ilaçları kullanılır. Bilek ağrılarında enfeksiyonu tedavi eden kortizon kullanımı da doktorlar tarafından önerilebilir. Bazı bilek ağrılarında ise doktor tarafından cerrahi bir girişim olan artroskopik bilek ameliyatı önerilebilir.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN