Bebeklerde Yeşil Kaka

Bebeklerde Yeşil Kaka

Anneleri endişenlendiren konulardan birisi de bebeklerin kakalarının renginin yeşil olmasıdır. Bu bebeklerde beslenme konusunda bir şeylerin değiştiğini veya yanlış gittiğini gösterir.

Bebeklerde Yeşil Kakanın Nedenleri

1 Sindirim Sorunları

Emzirme esnasında ilk başta gelen ön sütü fazla alan ve sonradan gelen zengin içerikli anne sütünü içemeyen bebeklerde yeşil kaka görülebilir. Çünkü bebek ancak sonradan gelen süt sayesinde doyar. Doymayan bebek ön sütü sürekli içmeye devam edecektir. Bu durum ön sütte bulunan aşırı laktozun sindirilememesine ve yeşil kakaya neden olacaktır. Gaz sancısı da neden olur.

Bebeklerde yeşil kaka görülmesinin en sık karşılaşılan nedeni budur.

Ayrıca aşağıdaki durumlar da sindirim sorunlarına yol açarak bebeklerde yeşil kakaya yol açabilir:

  • Diş çıkarma yüzünden aşırı miktarda tükürük üretimi
  • Bebeğin annenin tükettiği bazı gıdalara hassasiyet geliştiriyor olması. Bunun en sık karşılaşın örneklerinden biri annenin içtiği inek sütüdür. Anne sütüne geçen inek sütü proteinleri sindirim sorunlarına ve bebeklerde yeşil kakaya neden olabilir.

2 Bebeklerde Yeşil Sümüksü Kaka (Yenidoğan Kakası)

Yenidoğan bebek dört günlük olana kadar ana rahmindeki maddeleri kaka ile atmaya devam eder. Bu maddeler amniyotik sıvı, mukus ve deri hücreleri gibi artıklardır, kakaya koyu yeşil renk verirler. Bu durum tamamen doğaldır. Dört günlük olduktan sonra kaka rengi açılacaktır.

3 Bebeklerde Yeşil İshal

Mikrobik bir iltihap kapan bebeklerde yeşil kaka görülebilir. Eğer ishal de olmuş ise bu şüphe kuvvetlenir. Bağırsak iltihapları, mide nezlesi, genel soğuk algınlığı gibi sorunlar böylesi bir sonuca götürebilir.

4 Yeşil Renk Veren Ürünler

Aşağıdaki durumlar da bebeklerde yeşil kakaya neden olabilir:

  • Emziren annenin veya bebeğin antibiyotik alıyor olması veya demir destekleri kullanması
  • Bebeğin kullandığı bazı ilaçlar
  • Bebek mamasında veya annenin beslenmesinde koyu yeşil sebzelerin ağırlıkta olması

Bebeklerde Yeşil Kaka Nasıl Geçer?

1 Doğru Emzirme

Bebeğiniz sonradan gelen yağlı ve zengin içerikli anne sütüne erişebilsin. Bunu sağlamak için doğru emzirme teknikleri kullanın:

  • Her emzirmeyi yeterince uzun tutun.
  • Bebeğinizin göğsünüzü dudakları ile yeterince sıkı kavrayabildiğinden emin olun.
  • Diğer göğsünüze geçmeden önce ilk göğsünüz ile yeterince emzirdiğinizden emin olun. Zaten çoğu zaman bir öğünde bir göğüs yeterli olmaktadır.

2 Diğer Önlemler

Demir İlacı: Doktorunuz bebeğinize demir içeren ilaçlar yazdıysa kaka rengi yeşil oldu diye ilacı kullandırmayı bırakmayın.

Doktor Kontrolü: Başka bir hastalıktan şüphe ediyorsanız doktor kontrolünü ihmal etmeyin.

Kakanın Rengi: Kaka rengi açık sarı, yeşil ve turuncunun arasındaki tonlarda olduktan sonra büyük bir sorun yok demektir. Koyu kahverengi, siyah veya kırmızı kaka görürseniz doktorunuza başvurmalısınız.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN