Bebeklerde Kulak Ağrısı

Bebeklerde Kulak Ağrısı

Bebeğiniz, sürekli kulağına çekmeye devam ediyor. Normalden daha farklı ve telaşlı görünüyorlarsa ve normalden fazla ağlıyorlarsa, bebeğiniz kulak ağrısına yaşıyor olabilir. Bebeğiniz kulak ağrısı çekiyorsa, süt emmeyi bırakır veya biberondan veya yiyeceklerden uzak dururlar.

Bebeklerde Kulak Ağrısı Belirtileri

Er ya da geç, hemen hemen her çocuk orta kulağına enfeksiyon kapar. 3 yaşın altında olan her beş çocuktan en az birinde görülebilir. Akut otitis media olarak da adlandırılan enfeksiyon, çocuk doktoruna yaptığınız ziyaretler sırasında da kapılmış olabilir.

Aşağıdaki durumlarda çocuğunuzun kulağına dikkat edilmesi gerekildiği belirtilmektedir:

Çok ağlayıp, huzursuz görünüyorsa

  • İyi uyuyamıyorsa

Ateşi 37,8 derece veya daha yüksek ise

Bir veya iki kulağa da ellerini götürüyorsa

Kulaktan sızan bir sıvı var ise

Bebeğinizin dengesinde bir problem olduğu dikkatinizi çektiyse

Duyma problemi yaşadığını hissediyorsanız

Kulak ağrısı nedenleri

Kulak enfeksiyonu

Çocuğunuzda bir boğaz ağrısı veya başka bir bakteri enfeksiyonu varsa, mikroplar orta kulağa kadar ulaşıp orada bir enfeksiyon meydana getirebilir. Kulak zarının etrafındaki doku kızarır ve şişer. Aynı zamanda sıvı da birikebilir.

Bebeğinizde viral soğuk algınlığı varsa, bu da kulakta tıkanmaya ve enfeksiyona sebep olabilecek şişmelere yol açabilir.

Östaki borusu fonksiyon bozukluğu

Çocuğunuzun boğazı ile orta kulak arasındaki bu tüp, sizinkinden çok daha küçük ve daha açılıdır. Sıvının tahliyesini zorlaştırabilir. Tüp şişerse veya sümükle dolup tıkanırsa, oluşan basınç yükselmesi, kulak ağrısını tetikleyebilir. Bu genellikle soğuk algınlığı ve diğer viral enfeksiyonlarda da olabilir.

Diğer Muhtemel Nedenler

Bebek kulak ağrısının daha az görülen nedenleri şunlardır:

Kulak kanalı çizilir veya zarar görür ve enfekte olursa, dış kulak iltihabı meydana gelir. Genellikle tedavisi için reçeteli antibiyotik damlaları gerekir.

Uçaklardaki basınçtan kaynaklı yaşanan bu yaygın durum, kalkışlar veya inişler sırasında kabin hava basıncındaki büyük değişiklikler nedeniyle kulak ağrısını tetiklediğinde meydana gelir. Bunu önlemenin veya rahatlatmanın en iyi yolu çocuğunuzun bir şeyler içmesine veya yutmasına yardımcı olmaktır.

Bebeklerde Kulak Ağrısı Tedavisi

Doktorlar bu tip durumlarda eğer kulakta herhangi bir enfeksiyon mevcut değil ise hemen antibiyotik tedavisi uygulamazlar çünkü enfeksiyon haricindeki kulak problemleri, bebeklerde kendiliğinden geçebilmektedir. Eğer bebeğiniz 6 aydan büyükse, doktorlar semptomların geçip geçmeyeceğini izlemek için birkaç gün sonra bebeğinizi tekrar görmek isteyecektir. Bu arada bebeğinizin rahatsızlığını hafifletmek için siz de evde bazı şeyler yapabilirsiniz.

Doktorunuza danışarak, reçetesiz olarak satılan bebek ağrı kesicilerinden yardım alabilirsiniz.

Şişliği ve havasızlığı azaltmak için tuzlu kulak damlaları veya kulak spreyi kullanabilirsiniz. Bloke olmuş kulak boşluğu açılmazsa, doktorunuz bir süre küçük kulak tüpleri koymanızı önerebilir.

Bebeğinizin kulağını, soğuktan uzak tutun.

Bebeğinize antibiyotik reçete edilirse, iyileşse bile tüm ilacı bitirin. Aksi takdirde, enfeksiyon hızla geri gelebilir.

Doktor Ne Zaman Aramalı?

Bebeğinizin kulak enfeksiyonu olabileceğini düşünüyorsanız, bebeğinizin doktorunu arayın ve:

6 aydan daha küçük ise

Belirtiler 1-2 gün sonra geçmezse

Ateşleri varsa

Kulak ağrısının şiddetli olduğunu hissediyorsanız

Bebeğiniz, soğuk algınlığı veya göğüs enfeksiyonu geçirdikten sonra hala huzursuz ise

Kulağından sıvı, irin veya kanlı akıntı geliyorsa

Bebeğiniz yeterince yemiyor veya emmiyorsa doktoru aramalısınız.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 1 Average: 5]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?