Bebeklerde İshal

Bebeklerde İshal

Bebeklerde ishal durumu enfeksiyonel hastalıklarda, soğuk algınlığında, diş çıkarmada ve gıda alerjisi gibi durumlarda görülebilir. “Bebeklerde ishal nasıl anlaşılır?” sorusuna ise “Eğer bebeğiniz günde 6-7 kereden fazla kaka yapıyorsa ve kakası çok sulu ise bu durum, bebeğinizin ishal olduğu anlamına gelebilir.” şeklinde cevap verebiliriz.

Bebeklerde İshali Ne Keser?

  • ehlikeli ölçülerde sıvı kaybının yaşanabildiği ishal döneminde, daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde bol su ve diğer sıvı gıdaların tüketilmesi gerekir. Ancak bebeklerde en doğru beslenme, sık aralıklarla anne sütüne veya anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda doktor önermişse kullanılan devam sütünün* verilmesine devam edilmesidir.
  • İshal problemi olan bebeğinizin beslenme önerileri için doktora danışın.
  • 2 yaşın altındaki çocuklara her ishalli kaka yaptıktan sonra en az yarım çay bardağı su, hatta eğer istiyorsa daha fazla su vermek, sıvı kaybını önleyebilir.
  • İshal olan bebeğinize ayrıca şeftali, muz, patates, pirinç lapası, pirinç içeren ek gıda ve muhallebiler hazırlayıp verebilirsiniz.
  • Bebekte ağız ve dilin kuruması, bıngıldağın çökmesi, göz yaşının kuruması, idrarın azalması gibi sıvı kaybı belirtileri varsa, kusma devam ediyorsa ya da ateş ve kanlı ishal görülüyorsa vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

* Anne sütü bebeğiniz için en iyisidir. Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda doktorunuza danışın.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Bebeklerde İshal

BİRDE BUNLARA BAKIN