Bebeklerde Gaz Sancısına Kimyon

Bebeklerde Gaz Sancısına Kimyon

Bebeklere Kimyon Çayı

Bebeklere Kimyon Çayı, özellikle ilk üç ay içinde gaz giderici olarak verilmektedir. Kimyon, başta Hindistan olmak üzere bir çok Asya ve Afrika ülkesinde yıllar boyu tedavi amacıyla kullanılan baharatlardan biridir. Sağlığa son derece faydalı bir baharat olmasının yanı sıra bebekler için de gaz söktürücü olarak ülkemizde de annelerin başvurduğu bir baharattır. Kabızlık sorunu olan bebeklere önerilmese de gerek tek başına gerekse rezene ile birlikte demlenip bir kaç damla gazlı bebeğe verilmesi bebeğin sakinleşmesi için yeterli olacaktır.


Bebeklere Kimyon Çayı Nasıl Hazırlanır?
Kimyon, tek başına çok keskin ve acı bir baharattır. Annelerin bebeklerini rahatlatmak için kullanacağı kimyon çayının hazırlanması önemlidir. Direkt olarak verilen kimyon tadı ağır gelebilir ve bebeği kusturabilir. Önerilen şekli ezilmemiş kimyon tohumlarından hazırlanması olsa da toz halinde kimyon ile de kimyon çayı hazırlanabilir. Bir tatlı kaşığı kimyon (toz ya da tane olarak) kaynar suya atılarak beş altı dakika demlendirilir ve gaz sorunu olan bebeğe bu çaydan sadece bir kaç damla verilmesi yeterli olacaktır. Bazı deneyimli anneler anne sütüne bir kaç tutam kimyon tozu karıştırarak bir çay kaşığı ile bebeğe içirmenin de işe yaradığını bildirmişlerdir. Bebekler altı aydan ufak ise bal ya da şeker içeren besinler vermek doğru değildir. Bu sebeple balla karıştırılan ya da pekmeze katılan kimyon doğru bilinen yanlışlardandır.

Bebeğe kimyon çayı hazırlanırken karışıma bir kaç tane rezene tohumu atmak hem çayın tadını yumuşatır hem de gazın giderilmesi ve bebeğin sakinleşmesi için faydalı olacaktır.
Bebeklere Kimyon Çayının Faydaları:
Bebeklere gazlı dönemleri dışında üst solunum yolu hastalıklarında veya idrar yolları enfeksiyonlarında ilaç tedavisine alternatif olarak kimyon çayı verilebilir. Doktora danışmak şartı ile ilaç kullanmak istemeyen annelerin sıkça başvurduğu bir yöntemdir. Kimyon çayı bebeklerde uykusuzluğa ve kansızlığa da iyi gelir. Bilinen bir yan etkisi olmamakla beraber çok fazla verilmesi sindirimi zorlaştırabilir. Akciğer sorunu yaşayan bebeklerde bir kaç damla kimyon çayı, balgam söker.Bebeklere kimyon çayı, bilinen ilk etkisi ile gaz söktürücü olarak kullanılsa da başka bir çok hastalığa ve uykusuzluğa iyi geldiği bilinmektedir. Yine de özellikle üç aydan küçük bebeklere günde sadece üç dört damla verilmesi yeterlidir.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN