B12 Eksikliği Belirtileri

B12 Eksikliği Belirtileri

UYUŞMA

Ellerinizde, ayaklarınızda veya bacaklarınızda iğnelenme hissi B12 eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. B12 yetersizliği sinirlerinizi örten koruyucu kılıflara zarar verebilir. Çölyak gibi hastalıklar, Chron’s veya diğer barsak hastalıkları vitaminin emilimini zorlaştırabilir.  Mide koruyucu ilaç kullanımınız varsa yine B12 emilimi azalır.

ÜŞÜME HİSSİ

Yeterli B12 vitamininiz olmadığında, yeterli derecede vücuda oksijen taşıyacak sağlıklı kırmızı kan hücreleriniz yoktur (anemi). Bu durum özellikle ellerinizde ve ayaklarınızda titreme ve üşümeye neden olabilir.

SİSLİ BEYİN

B12 eksikliği, depresyona, konfüzyona, hafıza problemleri ve demansa yol açabilir. Hatta sizin dengenizi de bozar. B12 takviyeleri güvenlidir. Yetişkinler için günlük B12 ihtiyacı ise 2.4mcg’ dır. İhtiyaçtan fazlası alındığında idrar yoluyla vücuttan atılır. Yine de çok yüksek dozların yan etkilerini; baş dönmesi, baş ağrısı, anksiyete, mide bulantısı ve kusma olarak görebiliriz.

GÜÇSÜZLÜK

Kaslarınızda güç kaybı gerçekleşebilir. Yorgun ve sersemlemiş hissedebilirsiniz. Doktorunuz B12 seviyenizi ölçebilir fakat vücut tarafından tamamı kullanılamayabilir (aktif forma bakılmaz). Bu nedenle, hızlı veya yavaş bir şekilde ortaya çıkabilecek herhangi bir sinyale karşı duyarlı olmalı ve doktorunuza danışmalısınız.

PÜRÜZSÜZ DİL

Doktorlar bunu iltihaplı dil ya da glosit olarak da adlandırmaktadır. Papilla adı verilen, dildeki küçük çıkıntılar yok olmaya başlar. Bu durum görüntüsünü parlak ve düz hale getirir. Enfeksiyonlar, bazı ilaç tedavileri veya diğer durumlar da buna yol açabilir. Fakat herhangi bir besin ögesi eksikliğiniz yoksa, dilinizde yara da olabilir.

VEGAN VE VEJETARYEN DİYET

B12 eksikliği hemen ortaya çıkmaz çünkü vücudun birkaç yıllık depoları bulunmaktadır; Fakat bitkiler B12 vitamini bulundurmaz. Hayvansal ürün tüketmeyen, vegan ve vejetaryen beslenen bireyler B12 takviyesi kullanmalıdır.

KALP ÇARPINTILARI

Bu, kalp atışınızın birden hızlandığı zamanlardır. Sanki boynunuzda ya da boğazınızda kalbiniz atıyormuş gibi hissedebilirsiniz. B12 vitaminini kırmızı et, tavuk, yumurta ve balıktan alabilirsiniz. Fakat en iyi kaynağı günlük diyetinizde bulunmayan; karaciğerdir.

YAŞ

Yaş ilerledikçe B12 vitamini gıdalardan emilimi kolayca emilemez. Eğer tedavi edilmezse, düşük B12 vitamini seviyeleri anemiye, sinir hasarına, karamsarlığa ve başka ciddi problemlere yol açabilir. Belirtileri takip edin ve doktorunuz önerdiğinde ilgili kan testlerini yaptırın.

EKSİKLİK SEBEBİ: MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATLARI

En yaygın kilo verme ameliyatlarından biri olan ve Gastrik bypass olarak adlandırılan bu ameliyat sonrasında yiyecekler midenin bazı kısımlarını ve ince barsağı es geçer. B12 vitamini ise ne yazık ki bu bölümlerde faydalı forma dönüşür. Doktorunuz muhtemelen, B12 vitamini seviyenizi kontrol ederek size uygun bir besin destek ürününü kullanmanızı önerecektir.

AĞIZ YARALARI

Zaman zaman ağız içi veya dilde ülser şeklindeki yaralar oluşabilmektedir. Bu yaralar, B12 vitamini eksikliğinin, aneminin ya da farklı bir problemin göstergesi olabilir. Bu yaralar genellikle kendi kendine yok olur fakat bazen ekşi ya da acı yiyecekler veya sirke gibi gıdalarla temas sonucu yaranın acısı artabilir. Bu durumda, bazı otc ürünleri acıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

EKSİKLİK SEBEBİ: İLAÇLAR

Bazı ilaçlar, vücuttaki B12 vitamini seviyelerini düşürür ya da vücudun bu vitamini kullanmasını güçleştirir. Bu ilaç gruplarının bazıları: enfeksiyon tedavisinde kullanılan antibiyotikler, proton pompa inhibitörleri (mide koruyucu ilaçlar), peptik ülser ilaçları ve diyabet tedavisinde kullanılan metforminler. Doktor ve eczacınızla mutlaka kullandığınız tüm ilaç ve besin destek ürünlerinin bilgisini paylaşınız.

YEME PROBLEMLERİ

İştahınız azalabilir, fazla kilo kaybedebilir  ya da kabızlık sorunları yaşayabilirsiniz. Bu tip durumlarda da B12 vitamini seviyeniz düşebilmektedir ve mutlaka takviye edilmesi gerekir. Fakat, B12 vitamini eksikliği belirtilerinin, başka hastalıkların belirtileriyle benzer olduğunu ve karıştırılmaması gerektiğini unutmayın.

HAMİLE VEJETERYANLAR İÇİN ÖNLEMLER

Hem hamilelik hem de emzirme döneminde B12 vitamini gereksinimi için mutlaka doktorunuzla görüşün. Bu dönemde B12 vitamini eksikliği yaşayan yenidoğanlarda beyin hücrelerinde ve sinirlerde hasar oluşabilmektedir. Bebeğiniz de sizin gibi B 12 vitamini takviyesine ihtiyaç duyar.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?