Ayda 8 Kiloya Kadar Zayıflattığı İddia Edilen Nefis ve Pratik Bir Lezzet: Tilya Kürü

Ayda 8 Kiloya Kadar Zayıflattığı İddia Edilen Nefis ve Pratik Bir Lezzet: Tilya Kürü

Kürün yapımına geçmeden önce ıhlamur, kuşburnu ve altınotunun faydalarına bakalım.

Ihlamur:

Özellikle soğuk algınlığına iyi gelmesiyle bilinen ıhlamur, kış aylarının vazgeçilmez içeceklerinden biridir. Vücudu hastalıklara karşı korur. Metabolizmayı korur bu sayede hastalığa yakalanmanızı engeller. Kan dolaşımını hızlandırır ve çok üşüyorsanız bu sorununuzu da gidermiş olmaktadır. Solunum yolu hastalıklarına iyi gelmektedir. Astım ve kronik allerjik astım hastalarının sık sık tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Mide hazımsızlıklarına, sindirime yardımcı olur. Göz çevresindeki bakteri ve çapakların giderilmesine yardımcı olur.Cilt sorunlarına, kırışıklıklara ve saç dökülmelerine iyi gelmektedir. Sakinleştirici etkisi olan ıhlamur strese iyi gelmektedir. Terlemenizi sağlayarak vücuttaki fazla tuzlar, yağ, su ve diğer maddelerin atılmasını sağlamaktadır. Etkili bir antioksidan kaynağı olan ıhlamur, bazı kanserlerin tedavisinde kullanılmaktadır.

Kuşburnu:

Kış aylarının vazgeçilmez içeceklerinden biri de kuşburnudur.Gül burnu ve gül elması olarakta adlandırılmaktadır. C vitamini bakımından zengin olan kuşburnu, flavonlar ve mineraller bakımından da oldukça değerli bir besin kaynağıdır. Vücutta biriken ödemlerin ve iltihapların atılmasına yardımcı olmaktadır. Kolesterol seviyesini dengede tutarak birçok insanın tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Düzenli olarak tüketilmesi halinde kansere yakalanma riskini azaltmaktadır. Böbrek hastalıklarına iyi gelir ve hazımsızlığa iyi gelmektedir. Cilt hastalıklarına akne ve sivilcelere iyi gelmektedir. Kan hücrelerini arttırır ve korur. Böylece vücudun ihtiyaç duyduğu demiri karşılamış olur. Çocukların sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olur. Günde 1 bardak tüketebilirler.

Altın otu:

Yaz aylarında hemen her yerde rastlayacağımız, sapsarı ve canlı yapraklarıyla dikkat çeken altın otu son zamanlarda çok popüler olmuştur. Mide öz suyunun artmasını sağlayarak sindirim sisteminize yardımcı olur. İdrar söktürücü etkiye sahiptir. Eklem ağrılarına ve romatizmaya iyi gelmektedir. Böbreklerdeki taşın düşmesine yardımcı olur. Cilt sağlığına iyi gelir ve daha canlı, parlak ve gergin bir cildinizin olmasına yardımcı olur.Basur ve prostat gibi hastalıklara iyi gelmektedir.

Prof. Dr. Saraçoğlu’ndan tilya kürü hazırlanışı:

Malzemeler:

  • Bir avuçtan biraz fazla ıhlamur
  • 12-13 adet kuşburnu
  • 1 tutam altın otu
  • Yarım litreden biraz fazla su

Hazırlanışı:

Suyu öncelikle genişçe bir cezvede kaynatın. Kaynayan suyun içerisine ıhlamur, kuşburnu ve altın otunu atın. Karıştırıp yaklaşık 10 dk. kadar kaynatın. Ilıyıp kıvama gelince tüketebilirsiniz. 6 saat aralıklı bir şekilde tilya kürünü tüketebilirsiniz.

Tilya kürü faydaları:

  • Sindirime yardımcı olur, böylece kilo vermenize yardımcı olur.
  • Böbrek ve pankreasa iyi gelir.
  • Kansere karşı vücudunuzu korur.
  • Böbrek taşı oluşumuna engel olur, taş düşürmenize yardımcı olur.

Sağlıklı günler dilerim..

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN