Ayak Tabanı Ağrısı

Ayak Tabanı Ağrısı

Ayak taban ağrılarının bir çok sebebi olabilir. En çok karşımıza çıkan patolojik durumlar şöyledir;

Plantar Fasiit

Ayak tabanında bulunan fasya adındaki kalın bağ doku topuk kemiğini parmaklara bağlar. Plantar Fasiit topuk altındaki ağrıların en yaygın nedenidir.  Plantar fasit, ayağınızı destekleyen bu güçlü bağ doku plantar fasya inflamasyonu ( yangı, tahriş, yaralanma, doku iltihabı) olduğunda ortaya çıkar.

Nedenleri;

Plantar fasya, ayaklarımızın taşıdığı yük ve darbeleri emmek için tasarlanmıştır. Ancak, bazen, çok fazla basınç dokuları tahrip eder veya yırtılmasına neden olur. Yaralanmaya karşı vücudun verdiği doğal tepki, topuk ağrısı ve plantar fasyanın sertleşmesine neden olan iltihaptır.

  • Gergin kas yapısı
  • Obezite
  • Yüksek ark
  • Tekrarlanan aktiviteler (koşu, spor)
  • Yeni veya artan aktivite

Topuk dikeni

Plantar fasiit’e sahip birçok insan aynı zamanda topuk dikenine sahiptir. Ancak plantar fasiit topuk dikeni ağrısına neden olmaz.

   Bulguları,

  • Topuğun altında ve yanında ağrı
  • Sabah uyandıktan sonra, uzun dinlenmelerden ve uzun yolculuklardan sonraki ilk birkaç adımda ağrı. Yürümeye devam edildiğinde birkaç dakika sonra geçmektedir.
  • Spor ve yoğun aktivite sonrası daha fazla ağrı duyma.

Tedavi

Plantar fasiit hastalarının %90’ı basit tedavi yöntemleri ile 10 ay içerisinde düzelmektedir. İstirahat en önemli basamaktır. Koşu, basketbol, tenis gibi aktivitelerden bir süreliğine uzak durmak gerekebilir. Günde 3-4 kez 20 dk boyunca ayağınızla şişe ya da buz  yuvarlama hareketleri ile buz uygulaması yapmanız fayda sağlayacaktır.

Doktorunuzun tavsiyesi üzerine anti-infilamatuar ilaç kullanımı da gerekebilir.

Egzersiz diğer önemli tedaviyi tamamlayıcı etmenlerdendir. Plantar fasiit için baldır kaslarını esnetmek bu noktada önemli olacaktır.

Baldır kaslarınızı esnetmenin örneklerini aşağıda görebilirsiniz. En az 30 saniye ve 3 tekrar yapmanız fayda sağlayacaktır.

Plantar fasya esnetme ise oturur pozisyonda ayak parmaklarınızı kendinize çekmenizle olacaktır. Ayak parmaklarınıza ulaşmak zordur eğer bunu ellerinizle yapamıyorsanız bir havlu ya da medikal lastik ile ayak parmaklarınızı kendinize doğru çekebilirsiniz. Bunu yaparken ayak kemerinizin olduğu noktada gerginlik hissedebilirsiniz. Bu güçlü bir bağ dokusu olan Plantar fasyanın esnediğini gösterir.

Tüm bunlara ek olarak, adımlarınız sırasında zeminden yansıyan şoku ve darbeyi emici tabanlık kullanmanız yararlı olacaktır. FootBalance Game, şiddetli topuk darbelerine maruz kalmaması gereken hasta grupları ve saha sporları oyuncuları için geliştirilmiş ve %100 kişiye özel şekillendirilmiş bir ayakkabı iç tabanlığıdır. FootBalance Game, daha iyi bir darbe emici olarak, daha iyi bir denge ve stabilite için ve yaralanmayı önleme konusunda daha iyi performans için tasarlandı. ‘Game’ ayakkabı iç tabanlığı, ayaklara ve ayak bileklerine gerginlik yükleyen ani ve sarsıcı ayak hareketleri ya da yoğun becerili ayak hareketleri gerektiren tüm problemler için mükemmel bir çözümdür.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN