Ayak Baş Parmağının Yanında Çıkan Çıkıntı (Bünyon) Nedir? Nasıl Geçer?

Ayak Baş Parmağının Yanında Çıkan Çıkıntı (Bünyon) Nedir? Nasıl Geçer?

Gözle görülür bir şekilde ayak baş parmağının yanında başta nasır şeklinde görülüp sonrasında kemik çıkıntısı haline dönüşen ceviz büyüklüğünde bir yumrudur. Sürekli ayakta durma, yanlış ayakkabı seçimi, sürekli topuklu ayakkabı giymek ve ileri derecede D vitamini eksikliğinden dolayı bünyon oluşmaktadır. Bünyonun tedavi yöntemi var mıdır? Ameliyat ile mi tedavi edilir? detaylarına bakalım..

Bünyon Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

1- Ayakkabı seçimine dikkat edin:

Bünyonun oluşmasının en temel nedeni yanlış ayakkabı seçimi ve stiletto gibi yüksek topuklu ayakkabıların sürekli tercih edilmesidir. Uzun süre ayakta duruyorsanız yada ayaklarınız sürekli ayakkabı içerisindeyse düz taban ve ortopedik ayakkabılar giymeyi tercih etmeye çalışın. Ayrıca seçeceğiniz ayakkabının hava alıp almamasına da dikkat edin.

2- Temizliğe dikkat edin:

Ayakkabınızı çıkardıktan sonra ayaklarınızı ılık yada soğuk suyla yıkamaya özen gösterin.

3- Masaj topu kullanın:

Masaj topunu ayağınızın altına alın ve ileri geri hareket ettirin. Çok fazla kuvvet uygulamadan hafif bastırarak iki ayağınıza aynı eşitlikte uygulayın. Bu masaj hareketi kan dolaşımını sağlayarak yorgunluğunuzu atmayı sağlayacaktır.

4- Buz uygulayabilirsiniz:

Dayanılmaz ayak ağrılarınız varsa eğer ayaklarınızın altına buz koyup havlu sarabilirsiniz. Soğuk sinir uçlarınızı etkileyerek kemiklerinizin gevşemesini ve rahatlamasını sağlar.

5- Kilonuza dikkat edin:

Obezite ve hızlı kilo alımı da başta ayaklarınız olmak üzere daha sonra birçok sağlık sorununa sebep olur. Bu gibi sağlık sorunlarının yaşanmaması için kilonuza dikkat etmekte fayda var.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN