Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?

Yaz aylarının pek hoş olmayan bir riski var maalesef: Arı sokmaları. Bazı kişiler arı sokmasından daha az etkilenirken özellikle alerjik bünyelere sahip olan diğerleri daha fazla etkilenebiliyor, hatta hayati risk bile taşıyabiliyorlar.

Eşek arısının soktuğu durumlar çok daha ciddiyken arının zehrini akıttığı bölge de oldukça önemli. Ayrıca ağızda dil içi, göz kapağı gibi yerler daha riskli bölgeler.

Gelin o zaman, hemen herkesin her an risk altında bulunduğu arı sokmasına ne iyi gelir, arı soktuğunda ne yapılmalı, tek tek öğrenelim ve bilinçlenelim.

Arı soktuğunda ilk yapılması gerekenler

Gerek sizi gerek bir yakınınızın başına gelmiş olsun ilk önce sakin olun ve bu adımları izleyin.

İlk olarak iğneyi vücuttan çıkarmalısınız. Ancak bunu çıplak elle yapmamalı, bir cımbız kullanmalısınız. İğnedeki zehir 2-3 dakikada kişinin kanına karışacaktır, bu yüzden erken müdahale çok önemli.

İlk baştaki ağrıyı ve şişkinliği azaltmak için soğuk kompres uygulamanız önemli. Ancak buzu direkt arının soktuğu yere dokundurmayın, buzu bir beze sararak yaranın üzerine uygulayın.

Tüm bunlar ilk etapta yapmanız gerekenler. Ardından ağrıyı, şişkinliği ve kaşıntıyı dindirmek için aşağıdaki doğal besinlerden yararlanabilirsiniz.

Yalnız uyaralım, eğer alerjik bir bünyeye sahipseniz arı soktuktan sonra mutlaka bir doktora görünün deriz.

Arı sokmasına ne iyi gelir?

Yaranın şişmesini, kızarmasını, kaşınmasını önlemek için başvurabileceğiniz doğal malzemeleri şöyle saymak mümkün:

Soğan

Doğal bir antibiyotik olan soğan iltihaplı yaralarda da sık sık kullanılan bir yöntem. Arı sokması durumunda da ona başvurabilir, ikiye böldüğünüz soğanın iç kısmını yaraya bastırabilir, böylelikle zehri alabilirsiniz.

Sarımsak

Tıpkı soğan gibi antiseptik özelliği bulunan sarımsağın zehri alması için dişlerini iyice ezin ve yaraya uygulayın.

Karbonat

İltihap kurutucusu etkisi olan karbonat kaşıntı, kızarıklık ve yanma hissini alacaktır. Bunun için bir tatlı kaşığı karbonatı bir bardak suya karıştırın ve ardından bu karbonatlı suyla yaranızı temizleyin.

Yoğurt

Yanma hissini alacak ve ağrıyı hafifletecek bir diğer yöntem ise yaraya yoğurt sürmek. Soğuk yoğurt bu durumda daha etkili olacaktır.

Elma sirkesi

Kaşıntıyı, ağrıyı hafifletecek bir diğer malzeme ise elma sirkesi. Bir pamuğa elma sirkesi dökün ve yavaşça yaraya uygulayın.

Lavanta yağı

Eşek arısı dahil tüm arı sokmalarında mucize etki gösteren lavanta yağıyla tanışın. Anında zehri alma ve rahatlama etkisi sunan lavanta yağını bir pamuk yardımıyla yaranın üzerine hafifçe sürmeniz yeterli.

Geçmiş olsun.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 1 Average: 5]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN