Anne Karnında 5 Aylık Bebek Kaç Kg Olmalı?

Anne Karnında 5 Aylık Bebek Kaç Kg Olmalı?

Anne Karnında 5 Aylık Bebek (17-18-19-20.Haftalar)

 • Bebek cinsiyeti 4. ayda öğrenilmediyse bu problem 20. haftada çözülür.
 • Bu ay kemikleri sertleşmeye başlar. İlk sertleşecek olanlar bacağındaki ve iç kulağındaki kemiklerdir.
 • İç kulaktaki kemikleri işlev görecek kadar sertleştiği, beyinden gelen sinir uçları da kulaklara bağlandığı için bebeğin artık sesleri duyabilir. Böylece bu ay duyma yetisi bir hayli gelişir. Kalp atışlarını, midenin guruldadığını, göbek kordonundan kanın akışını, birçok farklı sesi hatta senin konuşmalarını bile duyuyor olabilir. Onunla konuşur ya da şarkı söylersen bunu fark edebilir.
 • Bu ay yutma yeteneği de gelişir.
 • Verniks denilen beyaz, kaygan ve yağlı bir tabakayla kaplanan cildi, kalınlaşır ve verniksin koruması altında üst-orta-alt deri şeklinde tabakalar oluşturur. Verniks, bebeğinin cildini çatlaklardan ve çiziklerden korur.
 • Böbrekleri idrar üretecek kadar gelişmiştir. İdrar, rahmin içinde bebeği ve amniyotik sıvıyı içeren amniyotik kesede salgılanır.
 • Saç ve tırnakları büyümeye devam eder.
 • Kaslar ve beyin arasındaki iletişimi sağlayan motor nöronlar oluşmaya devam ediyor. Bunun sonuncunda bebeğin, istem dışı hareketlerin dışında parmak emmek, başını hareket ettirmek gibi bilinçli kas hareketleri de yapıyor. Gebeliğin ortalarında olduğun bu dönemde bebeğinin bu hareketlerini hissetmeye başlamış olabilirsin.
 • Anne karnında 5 aylık bebek kaç kilo olmalı?: Beşinci ayın sonunda bebeğinin boyu 15 cm civarında, kilosu ise 250 gram kadar olur.

20 haftalık gebelik dönemindesin. Hamileliğinin yarısına hoş geldin! Zorlu yolu yarıladığın bu dönemde 20 haftalık gebelik gelişimi hakkında her şeyi merak ettiğini biliyoruz, o halde başlayalım!

20 Haftalık Bebek Gelişimi

Önce 20 haftalık bebek kilosu ve boyu nasılmış öğrenelim.

20 haftalık bebek gelişimi
20 haftalık bebek kilosu260 gr
20 haftalık bebek boyu14-16 cm

20 haftalık gebelik kaç aylık olur?

Hamileliğinde 5.ayın içindesin. 5.ay, ikinci trimesterin 2.ayıdır. Sana hareket alanı sağlayan bir dönemdir. Gerek erken dönem semptomlarındaki azalma ile gerekse henüz yeterince ağırlaşmamış olmanla hamileliğinin altın çağıdır.

Cinsiyetini Öğrenmek İstiyor musun?

Eğer öğrenmek istiyorsan bu haftaki ultrasonda bebeğin cinsiyetini öğrenebilirsin. Cinsiyet dış üreme organlarının görünmesiyle anlaşılır. Fakat üreme organları, cinsiyeti açıkça belli edecek şekilde gelişmiş olsa bile bebeğin pozisyonu yüzünden ya da ultrason  cihazının modeli yüzünden 20 haftalık gebelikte cinsiyet yanılmaları olabilir.

Fakat kız ise bu hafta rahmi tamamen şekilleniyor ve vajina kanalı gelişmeye başlıyor. Oğlan ise testisleri karından aşağı iniyor ve birkaç ay içinde testis kılıfına düşecek.

Cildi, Saçı ve Tırnakları Ne Durumda?

Bu hafta cildi artık kalınlaşıyor ve verniksin koruması altında tabakalar oluşturuyor. Bu katmanlar;

 • Epidermis (en üst katman olan üst deri),
 • Dermis (cildin %90’ını oluşturan orta deri),
 • Subkutis ( çoğunluğu yağ olan alt deri)

Saçı ve tırnakları da gelişmeye devam ediyor. Bu hafta bebeğine bir göz atma şansın olsaydı, ince kaşları, saçları ve bir hayli gelişmiş bacaklarıyla dikkat çekecek kadar bir bebeğe benzeyen ceninle karşılaşırdın.

20 Haftalık Bebek Hareketleri

Gebeliğin ortalarında olduğun bu dönemde bebeğinin hareketlerini de hissetmeye başlamış olabilirsin. Çünkü bebeğinin rahminin içinde;

 • Dönmek,
 • Kıvrılmak,
 • Tekme ve yumruk atmak,
 • Hatta arada bir parende atmak için bol bol yeri var. Bu hareketleri hissetmeye başlaman çok yakın. Ne zaman hissetmeye başladığını not et ve bir sonraki randevuda doktoruna söyle.

20 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Beşinci ayla birlikte artık gebeliğe dair bir gerçeklik duygusu gelir. Karnın büyümeye devam ettiği gibi bebeğinin hareketlerini de hissedebilirsin artık. Ruh halindeki salınmalar görece azalmış olmasına rağmen dalgınlık ve kendinde olmama hali devam eder.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN