Adetliyken Parça Gelmesi

Adetliyken Parça Gelmesi

Adet kanamasında parça gelmesi ne anlama gelir?

Âdet kanamasının veya herhangi bir vajinal kanamanın, rahimden gelen bir kanamanın pıhtı şeklinde gelmesi o kanın pıhtılaştığını gösterir. Yani aslında kan içeride birikti, anında boşalmak yerine o biriken kan pıhtılaştı ve o şekilde atıldı. Âdet kanamasının pıhtı şeklinde gelmesi kanamanın diğer bir şeklidir. Kanamalar taptaze kırmızı kan şeklinde olabilir, koyu kırmızı ama akışkan olabilir veya pıhtılaşmış şekilde olabilir. 

Genel olarak söylemek gerekirse, pıhtılaşmış âdet kanaması kanamanın bol olduğunu gösterir. Bunu da genelde yapılan düşüklerde görebiliriz. Örneğin, kadın farkında değildir, ancak düşük yapıyordur. Pıhtının içinde aslında gebeliğe ait bazı ürünler de olduğu için aslında o pıhtı şeklinde görünüyordur düşük yapılırken.
Miyoma bağlı aşırı âdet kanamalarında kan vajinadan boşalmak yerine önce vajinada birikmiştir ve pıhtılaşmıştır. O nedenle pıhtı şeklinde kanama olarak karşılaşırız.
Genelde pıhtı şeklinde kanamalar insanları daha fazla korkutur. Bunu farklı şekilde tanımlayabilirler: “Yumruk şeklinde pıhtı düştü vajinamdan veya parça parça kanamam oldu” diye. Aslında bunları yan yana koyup tartsak, çok büyük miktarlar etmez. Bununla birlikte hastalar bu kanamaları “et parçası şeklinde pıhtı düştü, karaciğere benziyordu”  şeklinde de tabir edebilirler. Bunların çok fazla tıbbi bir ayrım yapacak bir önemi yoktur. Bizim için kanama kanamadır. Değerlendirme de mutlaka her birinde aynı şekilde yapılır. 
Bir kadın bir kadın doğum doktoruna geldiğinde, ben pıhtı düşürdüm dediği zamanla benim taze kanamam oldu dediği zaman arasında bizim tıbbi değerlendirmemiz açısından çok ciddi bir fark yoktur. Tabii ki bu ifadeleri de dikkate alırız ancak ön planda olan bunun nedenini bulmak için yapılan muayene, laboratuvar incelemesi ve ultrasonografi sonuçlarıdır.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN