Adet Öncesi Akıntı

Adet Öncesi Akıntı

ADET ÖNCESİ AKINTI SEBEPLERİ NELERDİR?

Bazen bu normal akıntıların rengi ve yoğunluğu farklılık gösterebilir. Bazı kadınlarda yumurtlama döneminde daha yoğun bir akıntı olabilir. Bu dönemde genellikle beyaz lekeli şeffaf renkte, esnek akıntılar görülür. Yumurtlamada kadının vücudunda östrojen seviyesi artar, rahim boynundaki bezelerden berrak ve sulu kıvamda salgı salgılanır. Adet öncesinde, adetin sonunda ve adet başında beyaz ve yoğun bir akıntı normal kabul edilir. Beyaz akıntıyla birlikte kaşıntı olursa, bu mantar enfeksiyonu sonucunda ortaya çıkmış demektir. Eğer adet öncesi kahverengi akıntı olursa, bu adet döngüsünün başlamasına işaret eder. Fakat bazen kahverengi akıntı farklı anlamlara gelebilir. Bazen polipler bu tür akıntıya neden olabilir. Polip rahim boynunda ya da vajina duvarında bulunan grup hücredir. Eğer poliplerde kanama olursa, bu şekilde kahverengi bir akıntı ortaya çıkabilir. Polipler genellikle iyi huylu oluşumlardır.

Bazı durumlarda adet öncesinde gelen kahverengi akıntının nedeni, fetusun rahimde endometriuma dokusuna yerleşmesindeki kanama gibi olabilir. Normal şekilde seyreden adet dönemi başında kahverengi akıntı ya da lekelenme olursa, bu olası bir erken gebelik işareti olabilir. Bu nedenle gebelik endişesi taşıyanlar adetten bir hafta kadar önce implantasyon kanamasının kahverengi akıntının oluşabileceğini dikkate almalıdır. Akıntının sarı, yeşil tonlarda olması halinde, yoğun kıvamda parçacıklı olması halinde, aynı zamanda kötü kokması durumunda bir enfeksiyon varlığı düşünülmelidir. Bu durumda kokulu akıntının mutlaka değerlendirilmesi gerekir.

Adet öncesi akıntı normal şekilde geliyorsa, hiç endişelenmeye gerek yoktur. Ancak akıntının renginde, kokusunda, miktarında, kıvamında ortaya çıkan değişiklikler kadının bir jinekoloğa gitmesini gerektirir. Bunların altında yatan etkenlerin mutlaka belirlenmesi gerekir. Çünkü bu tarz akıntıların tedavisi için, altta yatan etkenin tespit edilmesi gerekir. Daha ciddi sağlık sorunları yaşanmaması için, kadınlar iyi bir gözlemleyici olmalıdır.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN