Acı Elma Yağı, Acı Elma Yağı Faydaları, Nelere İyi Gelir? Bebeklerde Nasıl Kullanılır?

Acı Elma Yağı, Acı Elma Yağı Faydaları, Nelere İyi Gelir? Bebeklerde Nasıl Kullanılır?

Acı Elma Yağı Nedir?

Acı elma yağı asaçayı ile elde edilen bir bitkisel yağdır. Ülkemizde pek çok şehirde adaçayı bulunmaktadır. Adaçayının olduğu her yerde acı elma yağı hazırlanabilir. Fethiye ve Muğla çevresinde daha sık temin edilen bir yağ olarak dikkat çeker. Adaçayı yapraklarının birkaç işlemden geçmesi ile elde edilen acı elma yağı, sağlık ve kozmetik alanında kullanılmaktadır. Keskin kokulu bir yapıya sahiptir.

Acı Elma Yağı Faydaları Nelerdir?

Adaçayının etkili olduğu alanlarda acı elma yağı da faydaları ile adını duyuracaktır. Daha detaylı öğrenmeniz için acı elma yağının sağlığa olan faydalarını sizler için listeledik:

 • Acı elma yağında antibakteriyel maddeler bulunur. Bu özelliği ile tam bir mikrop ve bakteri düşmanıdır. Eğer saçlarınızın enfeksiyondan uzak kalmasını istiyorsanız, saç bakım maskelerinde acı elma yağı büyük iş görecektir. Çünkü bu etkili yağ saç derisinin enfeksiyon almasını önler ve saçlardan bakterileri uzak tutar. Saç diplerinde mantar oluşumunu da önleyerek daha sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlar.
 • Acı elma yağı hücre yenileyici özelliğe sahiptir. Bu yönü ile pek çok kozmetik ürünlerinde kullanılır. Ciltte oluşan kırışıklıkları iyileştirir ve daha canlı bir cilde sahip olmanızı sağlar.
 • Gözenek sıkılaştırıcı özelliği de bulunan acı elma yağı cildin daha sıkı görünmesini sağlamaktadır. Böylece daha parlak cilde sahip olabilirsiniz.
 • Acı elma yağı tam bir cilt ilacı olacaktır. Mikrop kırıcı özelliği ile sivilceleri kurutur ve temizler. Akne problemi ile stres içinde olanlara tavsiye edilebilir. Cildin daha temiz ve arınmış görünmesine destek olur.
 • Eğer çok yağlı bir cilde sahipseniz acı elma yağı cildin yağ dengesini korur. Ciltteki yağlanma sivilceyi de meydana getirir. Acı elma yağı da hem sivilceyi hem de yağlanmayı önler.
 • Zaman zaman cildinizde oluşan kesik ve yaraların daha çabuk iyileşmesi için acı elma yağı etkili olacaktır.
 • Hücrelerin daha hızlı onarılmasını sağlar.
 • Sadece cilt için değil mide problemleri için de tercih edilen bir bitkisel yağdır. Su ile açıldığında tüketime uygun hale gelir ve çok az miktarda kullanıldığında mide şişliğini önler.
 • Aromaterapi alanında da kullanılan bir yağdır. Keskin kokusu ile sinirleri yatıştırır. Dikkat dağınıklığını giderir ve zihni açar.
 • Bakterileri yok etmesi özelliği ile ağız bakımında kullanılır. Gargara suyuna eklenen acı elma yağı ağız içindeki kötü kokuları giderir.

Acı Elma Yağı Bebeklerde Nasıl Kullanılır?

Acı elma yağı gaz sancısı tedavisi için bebeklerde kullanılmaktadır. Fakat bebeklerde kullanım için çok dikkatli olmak gereklidir. Şu güne kadar acil vakalar incelendiğinde pek çok bebeğin acı elma yağını yutmuş olmasından dolayı zehirlendiği ifade edilmiştir. Doktor onayı olmadan bebeklere bitkisel yağ verilmemelidir. Ayrıca acı elma yağı bebeklerde kullanımı topuklara uygun olacaktır. Çok uzun süredir geçmeyen gaz sancısı için bebeklere bu yağ ile masaj yapılabilir.

Genellikle 2 yaşını dolduran bebeklere tavsiye edilen acı elma yağı, bebeğin cildine masaj yoluyla uygulanmalıdır. Cilde temas etmeden önce bir miktar su ile yağ inceltilmelidir. Uzmanlar anne ve babalara bu konuda tavsiyede bulunurken, bebeklerin kesinlikle acı elma yağını içmemesinii belirtir. Bir yudum acı elma yağının yutulması bile bebeklerde mide problemine neden olacaktır. Hatta bazı bebeklerin bu sorundan dolayı midesinin yıkandığı da kayıtlara geçmiştir.

Acı elma yağı bebeğe zararlı mı diye düşünecek olursanız bebeklere bu yağ içirilmemelidir. Bebeğin yağı tüketmediği sürece herhangi bir zararı olmayacaktır. Çok ufak bebeklerin cildi hassas olduğu için de masaj yapmadan önce yine doktora danışmanızı tavsiye edeceğiz.

Acı Elma Yağı Ne İşe Yarar, Cilde Nasıl Uygulanır?

Acı elma yağını kullandığınız zaman:

 • Cildiniz ölü hücreden arınır ve temizlenir.
 • Sivilce gibi problemler ortadan kalkar.
 • Saç derisinde ve ayaklarda oluşan mantar iyileşir.
 • Mide problemleri giderilir.
 • Şişkinlik ve hazımsızlık çözüm bulur.
 • Saç sağlığı korunur.
 • Ağız bakımı sağlanır.
 • Stresi yok eder ve zihni açar.

Acı elma yağını listedeki amaçlar için kullanmak istediğinizde yaklaşık bir kahve fincanı suyun içine 1 damla eklemek yeterli olacaktır. Çay kaşığının ucunda olacak miktar da işinizi görecektir. Su ile karışan acı elma yağını cilt için pamukla kullanabilirsiniz. Saf su yerine badem yağı ile de bir karışım oluşturup cilt ve saç maskesine eklenebilir.

Peki, acı elma yağı içilir mi?

Acı elma yağından içerek faydalarını almak istediğinizde öncelikle almış olduğunuz ürünün üzerinde tüketime uygundur yahut içilebilir ifadesinin olması gereklidir. Kutu üzerinde herhangi bir açıklama olmayan acı elma yağını bilinçsiz şekilde tüketmemelisiniz. Ağız bakımında kullanmak için saf su ile karıştırıp gargara yapabilirsiniz. Gargara yapılan suyu tükürmeyi unutmayın. Mide hazımsızlığını gidermek için ise yaklaşık 200 ml içme suyunun içinde 1 damla olacak şekilde içebilirsiniz. Acı elma yağını yetişkinler içebilir. Kesinlikle bebeklerde, çocuklarda ve hamilelerde tüketimi uygun değildir.

Acı Elma Yağı Zararları ve Yan Etkileri

Bazı durumlarda acı elma yağının yan etkileri görülebilir. Bilinçsiz kullanımda zararları da sağlığı tehdit edecektir. Bu durumlara örnek verecek olursak şu liste dikkatinizi çekebilir:

 • Kronik şekilde mide hastalığı yaşayanların kesinlikle bu yağdan uzak durması gereklidir.
 • Gebelik döneminde ve emzirme döneminde acı elma yağı anneler için tehlikeli olacaktır.
 • Gaz sancısını giderme amacı ile bebeklerde kullanılması tehlikeli olabilir. Doktor onayı şart!
 • Doğrudan cilde uygulanması hassas ciltler için tahrişe neden olabilir. Mutlaka inceltilmesi gereklidir.
 • Acı elma yağı kan basıncını yükseltebilir. Bu nedenle tansiyon hastaları için risk taşır.
 • Kan şekerini düşürmesi yönüyle de şeker hastalarına tavsiye edilmemektedir.
 • Acı elma yağı keskin ve sert kokusu ile migren hastalarının baş ağrısını daha da şiddetlendirir.

Acı Elma Yağı Fiyatı Ne Kadar? Nerede Satılır?

Acı elma yağı satın almak istediğinizde yakınlardaki bir aktara uğrayabilirsiniz. Aktara kullanım amacınıza uygun acı elma yağı almak istediğinizi ifade edebilirsiniz. Alırken kutuyu kontrol edip almanız tavsiye edilir. Faydaları ile dikkat çeken ve pek çok evde yer alan acı elma yağının piyasadaki fiyatı 20 TL ile 40 TL arasında değişmektedir. Pek çok bitkisel ürün satan firma tarafından piyasaya sürülmüştür.

Acı elma yağını aktardan alabildiğiniz gibi internet üzerinden satış yapan firmalar ile de iletişime geçip evinizden çıkmadan bir tıklama ile kolayca kapınıza getirebilirsiniz.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN