6 Aylık Bebek Beslenme Tablosu

6 Aylık Bebek Beslenme Tablosu

Bu dönemde bebeklerin temel besini yine anne sütüdür. 4-6 6 ay içerisinde de kilo ve boy gelişimleri kontrol edilerek anne sütünün yeterlilik durumu hakkında karar verilebilir.Bu dönemde ağırlık,ayda ortalama 600 g kadar artarak doğum ağırlığının yaklaşık iki katına ulaşır.Boy artışı ise 6 cm olmalıdır.

4-6 aydan sonra anne sütü bebeğin artan enerji ve besin ögelerini karşılamak için tek başına yeterli olmayabilir.Bu nedenle bebeği anne sütünü tamamlayıcı olarak düşünülen ek besinlere alıştırmaya başlamak gerekir. Yine de unutulmaması gereken ilk 6 ay anne sütünün esas besin olduğudur.Yoğurt,meyve suları ve püreleri,çorbalar,yumurta sarısı,kıyma,balık,tavuk ezmeleri,zarlarından ayrılmış kuru baklagiller verilmeye bu dönemde başlanabilir.

Öğünler 4-5 şeklinde ayarlanmalı,anne emzirdikten sonra ek besin verilebileceği gibi bir öğünde yalnızca ek besin de verilebilir. Bu dönemde verilecek sıvı miktarı öğünlük 135 ml şeklinde [1 1/3 çay bardağı ] ayarlanmalıdır.

Bebek Ek Besinlere Alıştırılırken Uyulması Gereken Kurallar Vardır.Bunlar :

>Çocuklara ilk kez verilecek bir besin çocuk aç iken verilme.

>İlk besinlere çok az miktarla başlanmalı, kusma,kaşıntı, dışkıda bozulma vb. belirtiler olmuyorsa miktar yavaş yavaş artırılmalıdır, daha sonra tekrar denenmeli.

>İlk besinlere teker teker başlamak uygun olur. Bu uygulama alerji yapacak besinin rahat anlaşılmasına yardımcı olur. Çocuk verilen besine alıştıktan sonra bir diğer besine geçilir.

>Bir öğünde çok çeşitli besin bulundurulmamalı.

>Yeni besin verilirken önce yeni besin, daha sonra alıştığı besin verilmeli. Eğer çocuk besini sevmemiş ise sevdiği besinle karıştırıp denemeli. Yine yemek istemezse zorlanmamalı, bir süre ara verilip tekrar deneme

>Çok tatlı,tuzlu,ekşi gibi değişik tatlara alıştırılmalı ancak farklı tatlar mümkün olduğunca karıştırılmamalı.Tatlı vermek için yiyeceklere içeceklere şeker ilave edilmeli.Besinlerin doğal tatları değiştirilmemeli.

>Besinler bebeğe kaşık yada bardakla verilmeye çalışılmalı biberon tercih edilmemeli,kullanılıyorsa azaltılmalı ve çocuğun damak yapısını bozmayacak türler tercih edilmeli.

>Yiyecekler öğünlük yada günlük hazırlanmalı,hemen verilmeyecekse buzdolabında bekletilmeli meyve suları ve püreleri hazırlandığında hemen verilmeli asla bekletilmemeli.

>Yiyecek besinlerin miktarı,çeşidi,kıvamı,rengi,yedirme ısısı çocukların sindirim sistemlerine uygun olmalı.

>Yiyecek ve içecekleri hazırlarken,hazırlayan kişi hem kendisinin,hem de kullanacağı araç gereçlerin temizliğine çok dikkat etmeli.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN