4 Aylık Bebek Beslenmesi

4 Aylık Bebek Beslenmesi

  • 4 aylık bebek gelişiminde büyüme hızı biraz yavaşlar ama bebeğin, bu ay içinde 350-700 gram kadar alır. “4 aylık bebek kaç kilo olmalı?” sorusunun yanıtı ortalama 6-6,5 kg civarında olsa da her sağlıklı bebeğin farklı boy ve kilolarda gelişim gösterebileceğini söyleyelim. Bebeğin, dördüncü ayın sonunda doğum kilosunun 2 katına çıkabilir.
  • 4 aylık bebek boyu ayda 1,25 cm kadar uzar.
  • İkinci ayda bebeğin başı ve beyni de aynı hızla gelişmeye devam eder. Baş çapı da ayda 1,25 cm kadar uzar.

4 Aylık Bebek Beslenmesi

Dördüncü ayda bebeğini emzirmenin en kolay olduğu saatler, uyku mahmuru olduğu saatler olacak. Çünkü artık hem görme hem de işitme refleksleri gelişmiş olduğundan sürekli emmeye ara vererek merakla etrafı süzebilir.

TV’ye, etraftaki insanlara ya da objelere bakabilir. Bu, her zaman doyduğu ya da emmekten sıkıldığı anlamına gelmez, sen bebeğinin gelişimi için yine belli bir süre daha emzirmeye dikkat etmelisin.

4 aylık bebek katı gıda aldığında sindirim sistemi güçleniyor ve ek besinlere geçiş süreci kolaylaşıyor. Ancak unutmamalı ki, Türkiye’de Sağlık Bakanlığı ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesini tavsiye ediyor. 3 aylık bebek beslenmesi ya da 17 hafta dolmadan daha öncesi ise anne sütü dışında herhangi bir ek besin kesinlikle içermemelidir.

4 aylık bebek ek besinlere başlayacak ise öncelikle yutma becerisinin gelişkinliğine ve destekli olarak oturur pozisyonda durdurulabilmesine dikkat etmek gerekiyor. Çoğu bebek gıdaları ağzında tutma, diliyle çevirebilme ve yutabilme becerisini 6. aydan itibaren geliştirebiliyor.

4 aylık bebek beslenmesi ve 5 aylık bebek beslenmesi genel yaklaşıma göre biraz erken sayılıyor. Bunun sebebi bir yandan ilk 6 ay bebeğin tüm ihtiyacı olan besini anne sütünden ya da formül mamadan alıyor olması, bir yandan da erken aylarda bağışıklık ve sindirim sistemlerinin yeterince güçlü olmamasından kaynaklı olarak alerji riskinin daha yüksek olması. Bu yüzden verilecek besinleri özenle seçmekte fayda var. Özellikle ailenizde alerji ya da çölyak hastalığı varsa 6. aydan önce ek gıdaya başlamamanız özellikle önemlidir. 

Bebek 4 aylık iken aç olduğu hissine kapılıyorsanız ona daha fazla anne sütü önerin. Eğer formül mama alıyorsa doktorunuza farklı bir marka mamaya geçme konusundaki fikrini sorabilirsiniz. Bu ayda ek besinlere başlamaya karar verdiyseniz mutlaka doktorunuzla bu konuyu görüşün, özellikle de bebeğiniz prematüre doğduysa.

Bazı besinler 6 aydan önce bebeklere kesinlikle verilmemelidir:
• Gluten (Tahıllar ve kahvaltılık gevreklerde bulunur)
• İnek sütü ve süt ürünleri
• Balık ve kabuklu deniz ürünleri
• Turunçgiller
• Yumurta
• Proteinli diğer gıdalar

4 aylik bebek için uygun yiyecekler:
• Ev yapımı yoğurt
• Avokado, elma, muz, armut
• Pirinç, arpa, yulaf
• Patates, yeşil fasulye

Bebek 4 aylık beslenme sürecine başladıysa her seferinde tek besin verin, besinleri karıştırmayın. Hazırladığınız besinlerin pişirme ve saklama koşullarına özen gösterin. Bebeğiniz bu aylarda bir öğünde muhtemelen bir çorba kaşığının yarısını tüketebilir. Ondan yemeğinin tümünü yemesini beklemeyin. Bunun bebeğiniz için yeni bir deneyim olduğunu hatırlayın. Henüz ihtiyacı olan besini hala sütten alıyor, yediği katı gıdaları tadımlık ve sindirim sistemine antreman olarak değerlendirmelisiniz. Bebek beslenmesi 4 aylık iken bu miktar üzerine emzirilerek devam etmeli ve bu şekilde ihtiyacı olan tüm besini aldığından emin olmalısınız. Zaman geçip bebeğiniz büyüdükçe alacağı katı gıda miktarı artacaktır.

Bazı bebekler ilk denemelerde katı gıdayı ağızlarından çıkarabilir. Bu gayet normaldir. Aynı zamanda bu durum, bebeğinizin katı besinlere henüz hazır olmadığının bir belirtisi de olabilir. Bebeğinizi en iyi siz tanıyorsunuz ve katı gıdalara hazır olup olmadığına ancak siz karar verebilirsiniz. 

Unutmayın ki bebeğiniz ek gıdaya geçen ilk bebek değil, yaşadığınız karışık duyguları ve aklınızdaki soruları bütün anneler yaşadı, yaşıyor, yaşayacak.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?