3-4 Yaş Çocuklarla Evde Oynanabilecek Oyunlar

3-4 Yaş Çocuklarla Evde Oynanabilecek Oyunlar

3 yaşından sonra çocuklarınızın kabiliyetleri de gelişmeye başlar. Onların yeteneklerini geliştirebileceği ve beraber oynayacağınız bazı oyunlar ile hem çocuğunuzla beraber vakit geçirerek aranızdaki bağı kuvvetlendirmiş olursunuz hem de çocuğunuzun gelişimine yardımcı olmuş olursunuz. 3-4 yaş çocuğuyla oynanabilecek ev oyunları ile çocuğunuza büyük katkılar sağlayabilirsiniz. Çocuk oyunları nedir diyorsanız size birkaç fikir vermesi için uzmanların görüşlerine göre hazırlanmış içeriğimizi okuyabilirsiniz.

3-4 yaş çocuğuyla oynanabilecek ev oyunları  nelerdir?

Çocuğunuz ile evin içinde saklambaç oynayabilirsiniz. 3-4 yaşlarında bir çocuğun oldukça zevk alacağı bu oyun evin içerisinde oynandığı için de kaybolma riskini ortadan kaldırmış olacaktır.

Çocuğunuzu mutfağa sokup onun sevdiği bir yemeği beraber yapmayı ona önerebilirsiniz. Çocuğunuz için bu oyundan farksız olacaktır. Siz de böylece akşam yemeğini aradan çıkarmış olursunuz. Ayrıca yemeği kendi yaptığı için çocuğunuz bu yemeği yemeye de daha hevesli olacaktır. Ancak çocuğunuza verdiğiniz mutfak görevleri konusunda çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Elektronik ve kesici aletlerin kullanımına kesinlikle izin vermemelisiniz. Şekil çıkarma, karıştırma gibi görevleri ona verebilirsiniz.

Eşleştirme kartları ile hafıza oyunları oynayabilirsiniz. Ancak çocuğunuzu fazla sıkmamak için 5-6 çift oyun kâğıtları ile oyuna başlamanızda yarar var.

Yaşına uyacak büyük ve az sayıda parçalardan oluşan yap-boz etkinlikleri düzenleyebilirsiniz.

Eski çoraplarınızla beraber çocuğunuzun hayal gücüne hitap edecek el kuklaları yaparak neşeli ve basit gösteriler hazırlayabilirsiniz.

Deterjanlar ile hazırlayabileceğiniz sulu çözeltiler ile pipetlerin ucundan balon çıkarma oyununu oynayabilirsiniz.

Normalde boyama yaptığı ürünlerden farklı ürünleri kullanarak boyama etkinlikleri yapabilirsiniz. Böylece çocuğunuz yeni şeyler denemekten de zevk alacaktır.

Çocuk Oyunlarının Çocuğunuza Kattıkları

Beraber oynadığınız oyunlar sayesinde çocuğunuz hayata hazırlanmaya başlayacaktır. Anne ve babası ile ufak oyunlar oynayan çocukların aile ilişkileri her zaman daha iyi olmuştur. Yaşı ilerledikçe ailesine karşı olan güveni sağlam olduğundan her türlü durumda ailesi ile iletişim kurabilecek bir psikolojiye sahip olacaktır.

Bunların yanında yavaş yavaş konsantre olma süresini arttıracaktır. El becerilerini geliştirecek ve daha fazla şeyi denemeye çalışacaktır. Ne kadar fazla şeye merak duyar ve bunu öğrenmek için istek duyarsa yetişkin olmaya giden yolda hiçbir şeyi denemekten korkmayacak ve daima yeniliklere açık bir zihinle büyüyecektir.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN