20 Haftalık Bebek Kaç Gram Olur, 20 Haftalık Gebelik Gelişimi

20 Haftalık Bebek Kaç Gram Olur, 20 Haftalık Gebelik Gelişimi

20 Haftalık Bebek Gelişimi

Önce 20 haftalık bebek kilosu ve boyu nasılmış öğrenelim.

20 haftalık bebek gelişimi
20 haftalık bebek kilosu260 gr
20 haftalık bebek boyu14-16 cm

20 haftalık gebelik kaç aylık olur?

Hamileliğinde 5.ayın içindesin. 5.ay, ikinci trimesterin 2.ayıdır. Sana hareket alanı sağlayan bir dönemdir. Gerek erken dönem semptomlarındaki azalma ile gerekse henüz yeterince ağırlaşmamış olmanla hamileliğinin altın çağıdır.

Cinsiyetini Öğrenmek İstiyor musun?

Eğer öğrenmek istiyorsan bu haftaki ultrasonda bebeğin cinsiyetini öğrenebilirsin. Cinsiyet dış üreme organlarının görünmesiyle anlaşılır. Fakat üreme organları, cinsiyeti açıkça belli edecek şekilde gelişmiş olsa bile bebeğin pozisyonu yüzünden ya da ultrason cihazının modeli yüzünden 20 haftalık gebelikte cinsiyet yanılmaları olabilir.

Fakat kız ise bu hafta rahmi tamamen şekilleniyor ve vajina kanalı gelişmeye başlıyor. Oğlan ise testisleri karından aşağı iniyor ve birkaç ay içinde testis kılıfına düşecek.

Cildi, Saçı ve Tırnakları Ne Durumda?

Bu hafta cildi artık kalınlaşıyor ve verniksin koruması altında tabakalar oluşturuyor. Bu katmanlar;

  • Epidermis (en üst katman olan üst deri),
  • Dermis (cildin %90’ını oluşturan orta deri),
  • Subkutis ( çoğunluğu yağ olan alt deri)

Saçı ve tırnakları da gelişmeye devam ediyor. Bu hafta bebeğine bir göz atma şansın olsaydı, ince kaşları, saçları ve bir hayli gelişmiş bacaklarıyla dikkat çekecek kadar bir bebeğe benzeyen ceninle karşılaşırdın.

20 Haftalık Bebek Hareketleri

Gebeliğin ortalarında olduğun bu dönemde bebeğinin hareketlerini de hissetmeye başlamış olabilirsin. Çünkü bebeğinin rahminin içinde;

  • Dönmek,
  • Kıvrılmak,
  • Tekme ve yumruk atmak,
  • Hatta arada bir parende atmak için bol bol yeri var. Bu hareketleri hissetmeye başlaman çok yakın. Ne zaman hissetmeye başladığını not et ve bir sonraki randevuda doktoruna söyle.

20 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

Beşinci ayla birlikte artık gebeliğe dair bir gerçeklik duygusu gelir. Karnın büyümeye devam ettiği gibi bebeğinin hareketlerini de hissedebilirsin artık. Ruh halindeki salınmalar görece azalmış olmasına rağmen dalgınlık ve kendinde olmama hali devam eder.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 1 Average: 2]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN