14 Haftalık Bebek Anne Karnında Ne Durumdadır?  14 Haftalık Bebek

14 Haftalık Bebek Anne Karnında Ne Durumdadır? 14 Haftalık Bebek

Hamileliğin 14. haftasında bebeğin durumu

Bebeğiniz bu hafta bir limon büyüklüğünde, 8-10 cm boyutlarında ve 40-60 gr ağırlığında. Ultrason muayenesinde elleri ve ayaklarını hareket ederken görmek mümkün, hem bu haftalarda yeni bir uğraş ediniyor: Parmağını emmeye başlıyor! Yüz kasları da gelişmeye başladığından ufak yüz hareketleri görülebiliyor.

13. haftada bebeğinizin böbrekleri de çalışmaya başlıyor, hatta idrar üretiyor. Tiroid bezleri de fonksiyonlarını yerine getirecek şekilde gelişmek üzere. Bebeğinizin idrarı içinde bulunduğu amniyotik kesenin içindeki suya karışacak ve bu doğuma kadar böyle devam edecek. Cinsiyet organları da gelişmeye devam ediyor. 14. haftanın en önemli gelişmelerinden biri, bebeğinizin emme, yutma ve nefes alıp verme reflekslerinin gelişmeye başlamasıdır.

Hamileliğin 14. haftasında annedeki değişimler

14. haftaya kadar göğüslerde görülen büyümeye ek olarak bu hafta, göğüs uçlarında ve göğüs ucu çevresindeki kahverengi alanda koyulaşmalar görülebilir. Ayrıca memelerin üzerindeki damarların genişlediği de görülebilir. Süt kanalları genişliyor ve memeleriniz bebeğinizi beslemeye hazırlanıyor, bu süreçte memenizden süt geldiğini görürseniz şaşırmayın, bu durum gebelerin %50’sinde görülen bir durumdur.

Hamileliğin 14. haftasında nasıl beslenmeli?

Hamileliğin ilk haftaları birçok anne için karmaşıktır, mide bulantıları, iştahsızlık ya da aşırı iştah gibi durumlar nedeniyle yiyip içmek konusunda her zamankinden fazla düşünmeye başlayabilirsiniz. 

  • 14. hafta itibariyle 4 aylık gebesiniz ve artık ilk haftalardaki sıkıntılarınızın azalmaya başlaması beklenir. Bedeniniz hamileliğe alıştıkça, beslenme düzeninizi belirlemek için kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz:
  • 14. haftada kabızlık ve gaz sancıları, sık görülen şikayetlerdendir. Bunlardan kaçınmak için günde 2,5 litre kadar su tüketmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca gün içinde yapacağınız kısa yürüyüşler hem psikolojik olarak kendinizi daha rahat hissetmenize hem de kabızlık, gaz gibi sorunları gidermenize yardımcı olacaktır.
  • Lifli gıdalar tüketmeye özen gösterin ve gaz yapan yiyeceklerden kaçının.
Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?