13 Haftalık Bebeğin Cinsiyeti Belli Olur Mu?  13 Haftalık Gebelik

13 Haftalık Bebeğin Cinsiyeti Belli Olur Mu? 13 Haftalık Gebelik

Hamileliğin On Üçüncü Haftası / “1-2 1-2 Ses Kontrol!”

Geldik 13. haftaya. Bu haftanın tatlı yanlarını anlatmaya geçmeden önce, 13 haftalık gebelik döneminde bebekte olan değişimler ile başlayalım söze. Minik bebeğinizin artık yüzü şekilleniyor. Başının yan tarafında oluşmaya başlayan gözleri artık daha çok yaklaşacak. Asıl haberimiz ise şu; 13.hafta itibariyle bebeğinizin ses telleri gelişiyor. Belki de geleceğin güçlü müzisyeninin ilk gelişim adımları, kim bilir!

13 Haftalık Gebelik Döneminde Annedeki Değişiklikler

Müjdemizi isteriz!

Gebeliğin 13.haftasında bebeğin cinsiyeti belli olur mu sorusunun yanıt bulduğu satırlara geldik. Evet, eğer bebeğiniz kendisini saklamazsa artık cinsiyeti belli olabilir. 13.hafta gebelik şikayetleri arasında çatlaklarşişkinlik ve memelerde değişim olabilir. Kilonuzdaki artış, tüm bunları hissetmenize de neden olabilir. Çözümü bir o kadar basit aslında; bol su içmekHamilelikte şişkinlik nasıl geçer sorusunun da en basit cevabı aslında. Peki hamileliğin 13. haftasında nelere dikkat etmek gerekir?

Kafein Alımına Dikkat!

Hamilelikte bebeğe zarar veren beslenme alışkanlarının ilk sıralarında yer alıyor; kafein. Uzmanlara göre fazla miktar kafein tüketimi bebeklerde doğum kilosunun azalmasına neden oluyor. Çünkü kafein plasentadan geçiyor ve bebeğe direkt ulaşım sağlayabiliyor. Bu da bebeğin gelişimini olumsuz etkiliyor. Hamilelikte kahve tüketiminden kaçınmanız gerekir. Sonrasında zaten bol bol içersiniz, azıcık sabredin

Hamileliğin erken bulguları ve yarattığı şikâyetler hemen hemen hiç kalmaz. Bu dönemde çok fazla yorulmamak ve mümkün olduğunca dinlenmek gerekir. Rahim büyüdükçe gerilir ve etrafını çevreleyen ve kendisini yerinde tutan zarları da gerer. Bu hafif bir kasık ağrısı şeklinde algılanabilir. Round ligaman ağrısıolarak adlandırılan bu durum gelip geçicidir ve önemli değildir. Hormonlar ciltte de değişikliklere neden olur. Özellikle yüz ve boyunda lekelenmeler olabilir. Buna gebelik maskesi ya da chloasma adı verilir. Geçici bir durumdur ve doğumdan sonra düzelir. Artık karnınız büyümeye başlamıştır. Eskiden olan kıyafetler dar gelmeye başlayabilir. Hamile kıyafetleri satın almanın sizce de tam vakti değil mi?

13 Haftalık Gebelik Hakkında Önemli Bilgiler

  • İkinci trimesterin başladığı 13 haftalık gebelik dönemi itibarıyla bebeğiniz yaklaşık olarak 7 cm boyuna, 23-25 gram ağırlığına ulaşır. Konuşma yeteneği için kullanacağı ses tellerinin oluşumu da bu dönem içinde tamamlanır.
  • 13 haftalık hamilelik dönemi ile birlikte birçok anne kendisini daha iyi hissetmeye başlar. Zira, artık vücudunuz hamileliğe uyum göstermeye başlamıştır. Bulantı, kusma gibi rahatsızlıklar son bulur ya da iyice azalır. Ancak gittikçe büyüyen rahminiz idrar kesenize baskı yapmaya devam eder ve tuvalet ziyaretleriniz sıklaşmaya başlar.
  • Sırtı üstü yerine yan yatmaya alışmanızda fayda vardır. Böylelikle hem bebeğiniz daha fazla oksijen alır hem de böbrekleriniz baskı altında kalmaz.
  • 13 haftalık gebelik ile birlikte karnınız yavaş yavaş büyümeye başlayacağından; doktorunuzun da onayını alarak çatlak önleyici kremler kullanmaya başlayabilirsiniz.
  • Eğer tatile çıkma gibi bir planınız varsa, son üç ayın içinde olan hamilelere çoğu hava yolunun uçuş izni vermediğini unutmamanız gerekir. Tatil planı yaparken bu durumu göz önüne bulundurmalısınız.
Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN