10 Günlük Adet Gecikmesi

10 Günlük Adet Gecikmesi

Adet Gecikmesi Nedir, Kaç Günde Olur?

Normal sağlık koşullarına sahip olan üreme çağındaki her kadın gebelik dönemi dışındaki süreçte ortalama ayda bir kez adet kanaması yaşamaktadır. Dünya genelinde iki adet arasındaki dönemin 24-31 gün arasında olması, adet kanamasının 3-7 gün arasında sürmesi doğal ve sağlıklı olarak kabul edilmektedir. İki adet arasındaki sürenin 21 günden kısa, 35 günden uzun olması, kanamanın 3 günden az, 7 günden fazla sürmesi de adet düzensizliği olarak ifade edilir.

Her kadın yılda 1-2 kez adet düzensizliği, geç ya da erken adet olma, kanamanın normalden uzun veya kısa sürmesi gibi bir durumla karşılaşabilmektedir. Böyle durumlarda endişelenmeye, doktora başvurmaya gerek görülmez. Ancak bu düzensizlik ve dengesizliklerin yaşanma sıklığı arttığında bir şeylerin ters gittiği, vücutta bir anormallik olduğu düşünülür ve doktora başvurmakta fayda vardır. Aynı paralelde sık sık adet kanamasının beklenen zamandan geç olması, bir hafta, 10 gün gibi bir süre adetin gecikmesi kesinlikle doktora başvurulması gereken bir durumdur.

Çoğu kadının 28 günde bir adet gördüğü, ancak bununla birlikte adet aralıklarının 21-35 gün arasında olabildiği düşünüldüğünde, kanamanın başladığı gün 1. Gün olarak sayılır ve 40 gün geçtiği halde adet başlamamışsa acilen jinekologa gidilmelidir.

Adet kanaması neden gecikir?

Adet kanamaları düzenli olan korumasız cinsel ilişki yaşayan bir kadının adeti geciktiğinde ilk olarak akla hamilelik ihtimali gelmektedir. Aslında yeterince korunmayan üreme çağındaki her kadında adet gecikmesi  gebeliğe işaret olabilmektedir. Böyle durumlarda gebelik testi yapılıp negatif sonuç alındıktan sonra bu soruna yol açabilecek diğer etkenler göz önünde bulundurulur.

Hamileliğin dışında emzirme dönemi ve menopoza giriş döneminde de kadının adet kanaması gecikebilmektedir. Bununla birlikte stres, sıkıntı, depresyon, psikolojik travma, ani kilo alma, verme, ağır spor ve egzersiz, rahatsızlıklar için kullanılan ilaçlar hormonsal dengesizlikler de adet gecikmesine sebep olabilmektedir. Ayrıca doğum kontrol hapları, üreme organlarında oluşan kist ve tümörler, tiroid bezi ve hipofiz bezi sorunları da kadının adet dönemini geciktirebilmektedir.

Adet gecikmesi ne zaman tehlikelidir?

Adet gecikmesi yılda 1-2 kereden fazla yaşanıyorsa, gecikmeyle birlikte ağrı ve acı hissediliyorsa mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Bununla birlikte gebelikten korunan ve normal şartlarda adet kanamaları düzenli seyreden kadınların yaşadığı 1 hafta, 10 günlük gecikmeler hormonsal, ruhsal ve fiziksel her hangi bir rahatsızlığın belirtisi olabilmektedir.

Bu bağlamda örneğin fazla kilolarından şikayetçi olan bir kadın bir anda sıkı bir diyete başladığında vücut alışkın olduğu miktarda ve besleyicilikte gıda alamadığında kadının hormon dengeleri de bozulur ve adet kanamaları gecikebilir. Başka bir örnekle kadının yumurtalıklarında kist ya da tümör oluşması durumunda bir miktarı ağrı ve acıyla birlikte adet kanamasının da geciktiği bilinmektedir.

İşte bu ve bunlar gibi pek çok rahatsızlık adet gecikmesine yol açabildiğinden gecikmeyle birlikte başka şikayetler de gözleniyorsa bu bir tehlike durumudur ve kesinlikle vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerekir.

Adet gecikmesi ne zaman önemsizdir?

Adet gecikmesinin yılda 1-2 kez olması, 4-5 günlük bir gecikme yaşanması çok fazla önem arz etmemektedir. Zira kadınlar adet dönemlerini zaman zaman yanlış hesaplayabilmekteler ya da rutin hayat içinde yeme, içme, beslenme ve yaşam koşullarında bazı dengesizlik veya düzensizlik yaşayabilmekteler.

Ayrıca ergenlikle birlikte adet kanamalarının başladığı ilk 1-2 yıl ve menopoza giriş dönemindeki belli bir süreçte adet gecikmeleri, düzensizlikleri yaşanması normal karşılanmaktadır. Böyle durumlarda endişelenmeye gerek duyulmaz, zaten kısa sürede düzensizlikler yoluna girer.

Adet gecikmesi nasıl tedavi edilir?

Tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi adet gecikmesinde de tedavi yönteminin belirlenebilmesi için öncelikle gecikmeye sebep olan neden ortaya çıkarılmalıdır. Bu bağlamda adet gecikmesi şikayetiyle doktora başvuran kadınlara gerekli test, tahlil ve muayeneler uygulanır.

Korumasız cinsel ilişki yaşayan kadınların adet kanaması geciktiğinde öncelikle gebelik testi yaptırılır. Gerekli testler yapıldıktan sonra gecikmeye sebep olan bir rahatsızlık saptanmamışsa hormon ilaçları verilerek adet dönemleri düzene oturtulur. Ancak her hangi bir rahatsızlık ya da anomali fark edildiyse sorunu yok edecek tedavi yöntemi uygulanır.

Zira tedavinin ardından adet gecikmesi sorunu yaşanmayacaktır. Her halükarda rahatsızlık ve tedavi konusunda en doğru tespit jinekolog tarafından yapılacaktır.

Hadi Sende Oyla..
[Total: 0 Average: 0]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN